763. 6 i 7 września 2024 - premiera Salt of the Earth




Światowa premiera Salt of The Earth odbyła się w Wenecji - mieście na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych, które straciło już 85% swoich słonych bagien.

Jak informuje oficjalna strona projektu TU:

Salt of The Earth to instalacja performatywna i artystyczna refleksja nad tym, co to znaczy aktywnie świadczyć o naszym zagrożeniu klimatycznym. Poprzez niezwykłe przeobrażenie opowieści o Żonie Lota, Salt of The Earth bada jeden potężny akt braku zgody: protest kobiety wobec odwrócenia wzroku od zniszczenia jej świata. Osadzony wśród słonych bagien, Salt of The Earth jest listem miłosnym do słonych bagien całego świata.

Salt Marshes - na granicy lądu i morza znajduje się naturalny ekosystem, który wychwytuje do 30-50 razy więcej dwutlenku węgla niż lasy deszczowe.
Są one nazywane słonymi bagnami i występują w ponad 100 krajach na całym świecie. Rozwijają się w spokojnych środowiskach przybrzeżnych, gdzie drobne błoto gromadzi się w osłoniętych zatokach i ujściach rzek, tworząc unikalne siedlisko. Rośliny i zwierzęta odporne na sól dostosowały swoje strategie życiowe, aby prosperować dzięki czasowemu zalewaniu i kolonizować drobne, bogate w sól osady, które tworzą ten liminalny teren podmokły. Podczas odpływu na bagnach wypasane są gęsi i inne zwierzęta roślinożerne, pszczoły żerują i zapylają kwiaty bogate w nektar, a w miesiącach letnich, gdy pływy są niskie, ptaki gniazdują na wyżej położonych obszarach.  
Jednak to niezwykłe bogactwo naturalne jest zagrożone wyginięciem do 2100 r., co będzie miało katastrofalne skutki dla różnorodności biologicznej, ludzi i planety. 

Salt of The Earth ma na celu zjednoczenie ludzi i społeczności poprzez wspólne doświadczenie, aby podnieść globalną świadomość, aby wzmóc działania i gromadzić fundusze na rzecz wspierania tego niezwykłego zasobu naturalnego.

Opowieść jako aktywizm - jednym z najpilniejszych wyzwań naszego pokolenia jest to, w jaki sposób możemy stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, w którym żyjemy. Jak przekazać wiedzę naukową w sposób, który będzie miał emocjonalny wpływ i skłoni ludzi do działania?
Przyjmując słone bagna jako studium przypadku, poprzez unikalne multidyscyplinarne podejście, staramy się sprawić, by kryzys klimatyczny rezonował osobiście i zbiorowo oraz wspierał poczucie wspólnej odpowiedzialności za podejmowanie działań zapobiegawczych.  
U podstaw tej pracy leży przekonanie, że opowiadanie historii jest potężną siłą pobudzającą i inspirującą do zmian. 

Twórcami przestawienia są:
Reżyseria: Sophie Hunter
Tekst: Megan Hunter
Choreografia: Imogen Knight
Muzyka: Isobel Waller-Bridge
Projekt dźwięku: Pete Rice
Kostiumy: Simone Rocha
Projekt produkcji: Samuel Wyer
Projekt oświetlenia: Jack Knowles
Wideo: Jack Phelan
Kierownik muzyczny: Rory Storm
Zespół: Rhianna Compton | Kate Higginbottom | Chihiro Kawasaki | Rakhee Sharma | Vanessa Vince-Pang
 
Oświadczenie Sophie:

 

Oto relacje tych, którzy wzięli udział w wydarzeniu:

Benedict dziękuje za zaangażowanie, zaprasza do udziału i włączenia się do działania podczas uroczystej kolacji z udziałem twórczyń i zaproszonych gości: 

 Fragmenty przedstawienia:

I zespół:

Benedict z zespołem:

Kostiumy autorstwa Simone Rochy:





Komentarze