777. Sophie Hunter i AmazoniAlerta
AmazoniAlerta to organizacja pozarządowa, która współpracuje z tradycyjnymi ludami i społecznościami w Brazylii w celu obrony prawnej ich praw, ziem i lasów deszczowych Amazonii.
via AmazoniAlerta instagram |
Sophie Hunter jest ambasadorką AmazoniAlerta. Propaguje wiedzę i kultywuje wsparcie dla organizacji na całym świecie:
„To
dla mnie zaszczyt wspierać zespół AmazoniAlerta w ich istotnej pracy na
rzecz praw rdzennej ludności i współpracy z lokalnymi społecznościami w
Amazonii w celu ochrony ich ziem i lasów deszczowych”.
AmazoniAlerta jest prowadzona przez prawniczki zajmujące się prawami rdzennych mieszkańców, Carol Santanę i Kari Guajajarę.
Kari Guajajara |
28-letnia Kari, zajmująca się prawami rdzennej ludności, pochodzi z ziemi Araribóia i należy do ludu Guajajara-Tenetehára, który cierpi z powodu rozległych dewastacji na swoich tradycyjnych terytoriach, niszczycielskich strat w ludziach i zaniku tradycji z powodu kontaktu z grupami niebędącymi rdzenną ludnością. W sierpniu 2023 roku została uhonorowana ustanowioną właśnie Nagrodą Departamentu Stanu USA za Globalny Antyrasizm jako jedna z sześciu laureatów wybranych spośród liderów społeczności obywatelskich z całego świata w wyrazie uznania za wspieranie praw człowieka członków zmarginalizowanych społeczności rasowych, etnicznych i tubylczych oraz zwalczanie systemowego rasizmu, dyskryminacji i ksenofobii. (nagroda za 2024 tu)
Na całym świecie uznaje się, że rdzenni mieszkańcy, ze swoimi historycznie zrównoważonymi kulturami, są najlepszymi strażnikami swoich lasów. Wzmocnienie pozycji tradycyjnych społeczności amazońskich w celu legalnej obrony ich ziem i praw jest jedną z najskuteczniejszych taktyk w łagodzeniu nielegalnego wylesiania lasów deszczowych.
Znaczna liczba (choć niewystarczająca) rdzennych ziem w Brazylii to „Terra Indígena” (TI), co oznacza, że rdzenni mieszkańcy, którzy tradycyjnie je zajmowali, mają wyłączne prawo do ich użytkowania i zajmowania, prawo zapisane w brazylijskiej konstytucji.
W Brazylii w ciągu ostatnich 30 lat wylesianie rdzennych terenów stanowiło zaledwie 1,6% całkowitej utraty lasów, w przeciwieństwie do 68% w przypadku gruntów prywatnych.
Jednak wiele rdzennych terytoriów i społeczności jest dziesiątkowanych przez niezliczone małe grabieże ziemi i wykroczenia ze strony nielegalnych drwali, górników, kłusowników i rolników, których zbiorowe i skumulowane działania niszczą lasy deszczowe.
Wraz z Sophie także Benedict jest ambasadorem AmazoniAlerta. Wspólnie, poza propagowaniem wiedzy, są także darczyńcami na rzecz organizacji :)
Komentarze