117. Dunkirk - Dunkierka


21 lipca wchodzi do kin "Dunkierka" - nowy film Christophera Nolana, który stanowi poważną konkurencję dla "The Current War" w wyścigu oskarowym za rok 2017.

Tymczasem w tym wpisie ma dla znaczenie inny film o Dunkierce.
W lutym 2004 roku telewizja BBC wyemitowała wyprodukowany przez siebie trzyczęściowy dramat dokumentalny o bitwie i ewakuacji brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego i wojsk francuskich w czasie II Wojny Światowej spod Dunkierki. Dramatyczne wydarzenia przedstawione są z perspektywy żołnierzy, marynarzy, cywilów i polityków . Do realizacji filmu użyto archiwalnych materiałów filmowych, wypowiedzi naocznych świadków i sekwencji oryginalnych inscenizacji do opisywania wydarzeń z 1940 roku.

Dramat został wyreżyserowany przez Alexa Holmesa, scenariusz napisali Alex Holmes, Neil McKay i Lisa Osborne. Składa się z trzech części:


1. Odwrót.

2. Ewakuacja.

3. Wybawienie.


Narratorem w filmie jest Timothy Dalton, a grają m.in. Simon Russell (jako Winston Churchill), Clive Brunt (jako szeregowy Alf Tombs), Richard Durden (jako Lord Halifax),  Richard Bremmer (jako v-ce admirał Bertram Ramsay) i Rick Warden (jako major Philip Newman).
Benedict Cumberbatch zagrał porucznika  Jamesa "Jimmyego" Langley'a (występuje w odcinku 3).









Serial dostał nagrodę BAFTA 2004 jako najlepszy film oparty na faktach i nagrodę Golden FIPA (Festival International de Programmes Audiovisuels) w kategorii najlepsza muzyka w serii lub serialu.

Odcinek trzeci można zobaczyć tu: VIMEO

Dunkierka w liczbach:
338 226 grup zostało ewakuowanych z Dunkierki w dniach pomiędzy 27 maja a 4 czerwca 1940 roku,
98 780 osób zostało zabranych z plaż, 239 446 z portu i molo Dunkierki,
933 statków wzięło udział w operacji Dynamo (taką nazwę nosiła ta udana próba ewakuacji korpusu brytyjskiego w czasie II Wojny Światowej), spośród nich 236 stracono, a 61 zostało wyłączonych z akcji,
nie jest znana ilość małych łodzi, które wypłynęły na ratunek z własnej inicjatywy,
u boku królewskiej floty wojennej pływały statki francuskie, duńskie i norweskie,
68 111 członków Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego zostało schwytanych lub zabitych w czasie Blitzkriegu,odwrotu i ewakuacji,
40 000 zostało wziętych do niewoli.



Komentarze