693. Rozmowa Nicka Hackwortha z Benedictem w kolejnej AH/JW3 Speaker Series

W dniu 27 czerwca 2023 roku w JW3, londyńskim centrum sztuki, kultury i rozrywki, odbyła się w cyklu Speaker Series rozmowa Benedicta Cumberbatcha z Nickiem Hackworthem.

Hackworth jest pisarzem i kuratorem sztuki, dyrektorem Modern Forms, prywatnej kolekcji i platformy kuratorskiej założonej przez kolekcjonera Hussama Otaibiego i współzałożyciela Paradise Row Projects, organizacji artystycznej non-profit.

źródło twitter

Benedict Cumberbatch był w ekspansywnej formie podczas tej rozmowy. Mówił o wszystkim, od Alana Turinga po Amazonkę, od Sherlocka po zdziczenie pól uprawnych. W zniuansowanej i elokwentnej wymianie zdań opowiedział o wyzwaniach i inspiracjach, które go ukształtowały, a także o jednym z bardziej ekscentrycznych prezentów, które dostał od fana.

źródło AH/JW3

Hackworth rozpoczął rozmowę pytaniem, dlaczego Cumberbatch ciągle jest angażowany do ról przedstawiających osoby wyobcowane, outsiderów, począwszy od Phila Burbanka w The Power of the Dog, Alana Turinga w The Imitation Game i Dominica Cummingsa w Brexit: The Uncivil War.

Cumberbatch odpowiedział, że miał kilka różnych motywacji. Podczas gdy odkrywanie psychologii postaci, które są „mniej zrozumiałe” lub są „nie odkrytym terenem” pociągało go głównie, to zdał sobie również sprawę, że jego status jedynaka sprawił, że zainteresował się ludźmi, którzy nie pasują z automatu.

„Myślę, że wiele osób – zwłaszcza w okresie dojrzewania – może odnosić się do takiego poszukiwania twojego plemienia” – powiedział. „To sięga dość głęboko”. Wyjaśnił, że inną częścią wyzwania dla niego było „znalezienie pokrewieństwa z postacią, a następnie zapewnienie jej platformy i narracji, których być może nie mieli w swoim życiu”.

Hackworth przytoczył teorię podróży bohatera, czyli monomitu, wspomnianej przez amerykańskiego pisarza i mitologa Josepha Campbella w jego książce pt. „Bohater o tysiącu twarzy”. Śledząc archetypowy rozwój głównej postaci, wszystko zaczyna się od „wezwania do przygody” i przechodząc przez różne kryzysy i wyzwania, powraca przemieniony.
 
Podał przykłady w których wg niego ten wzór ujawniał się w cyklach filmowych, w tym w Gwiezdnych wojnach i Władcy Pierścieni. Chociaż Cumberbatch zgodził się, że model sprawdza się w przypadku filmów w stylu epickim, w szczególności przywołał Hobbita, wspomniał też o rolach, w których to rozwiązanie nie było tak idealne.

„W przypadku Turinga mamy ironię. Człowiek, który pomógł osiągnąć wolność podczas potencjalnego faszystowskiego przejęcia kraju [poprzez złamanie kodu Enigmy podczas II wojny światowej], został następnie potraktowany w niewiarygodnie faszystowski sposób” – powiedział Benedict. „Ukarano go za jego seksualność, potraktowano go kuracją chemiczną. To nie jest koniec podróży bohatera, to tragedia. A jednak jest bohaterem. Ta złożoność jest integralną częścią filmu.

Poza tym, jak zauważył Cumberbatch, nie trzeba być outsiderem, aby mieć interesującą opowieść. Opowiedział o The Mauritanian, dramacie prawniczym z 2021 roku, w którym zagrał prokuratora piechoty morskiej Stuarta Coucha, zaangażowanego chrześcijańskiego i amerykańskiego patriotę, który rzuca wyzwanie systemowi, gdy zdaje sobie sprawę, że muzułmański więzień, z którym ma do czynienia, był zmuszany do zeznań za pomocą tortur.

Couch został poproszony o oskarżenie Mohameda Oulda Slahiego jako podejrzanego o zamachy z 11 września. Jednak ze względu na swoje przekonania decyduje, że proces ten jest – jak określił Cumberbatch – „niedemokratyczny, niekonstytucyjny, niechrześcijański i nieludzki”. I dalej kontynuował: „Więc przez własne działania zostaje poddany ostracyzmowi, ludzie się odsuwają. 
Interesują mnie nie tylko osobliwe postacie, ale także osobliwe działania zwykłych postaci.

Następnie Benedict poświęcił trochę czasu opowiadając o swojej pracy nad „The Power of the Dog” Jane Campion. „Kiedy masz kogoś tak utalentowanego jak Jane Campion reżyserującą przez pryzmat obiektywu Ari Wegner, w takich okolicznościach przyrody, to jest dar” - stwierdził. 
„Właściwie to jest to, czego pragniesz”.
Zapytany, czy to prawda, że ​​nie mył się na planie, po odpowiedzi z udawanym oburzeniem „Jak śmiesz!”, wyjaśnił: „Nie prałem ubrań."
Chociaż potem przyznał: „Nie myłem się przez weekend, było dość ciężko – to było przed przyjazdem mojej rodziny, nie sądzę, żebym mógł to zrobić mając ich w pobliżu”.




Całość TU, zapis na YT:

Alan Howard / JW3 Speaker Series obejmuje debatę, rozrywkę i dialog. Spotkania odbywają się pomiędzy liderami i ekspertami w swoich dziedzinach, którzy dzięki posiadanej wiedzy mogą zapewnić wyjątkowy wgląd w poruszane przez nich tematy.

Wykłady mają obejmować szerokie obszary myśli intelektualnej, w tym ekonomię, naukę, historię, politykę i sztukę. Głównym celem serii jest edukacja i rozrywka poprzez rozmowy i debaty na wysokim poziomie, przy jednoczesnym zapewnieniu bogatej, różnorodnej i inspirującej gamy wydarzeń przemawiających.

Każde z tych wydarzeń odbywa się w JW3 w Londynie - nowym, niezwykle nowoczesnym miejscu, które zostało powołane dla dobra społeczności żydowskiej, społeczności lokalnej oraz dla mieszkańców Londynu.

Brak komentarzy: