044. Netia Off Camera 2017 festiwal rozpoczęty!

Wczoraj w Kinie Kijów w Krakowie odbyło się wielkie otwarcie festiwalu.
RELACJA

Organizatorzy proponują wiele atrakcji,
w szczególności 10 wydarzeń na 10 edycję NETIA OFF CAMERA



No i będzie Andrew Scott :)
4. maja o godzinie 20.30.


A poza tym:
Harmonogram spotkań w Strefie Gwiazd TU.
Filmy bez barier TU.
I wiele innych!
Nie wiem, czy są jeszcze bilety.




I chciałabym podziękować festiwalowi
Off Camera, że trzy lata temu mogliśmy gościć w Polsce Benedicta Cumberbatcha :)

043. doktor Stephen Strange



 Po zobaczeniu tych zdjęć na twitterze myślę, że niedługo trzeba napisać o Strange'u ;)

042. Sherlocked Sherlockon 2017

Czy wiecie, że w tym samym czasie kiedy u nas (TU bilety!) będzie się odbywał polski konwent fanów Sherlocka Holmesa, Amerykanie będą mieli swój?
W dniach od 26 do 28 maja w Los Angeles (!) odbędzie się pierwszy (!) amerykański zlot miłośników detektywa.
Swój udział w tamtejszej imprezie potwierdzili:
Andrew Scott
Mark Gatiss
Amanda Abbington
Una Stubbs
Louis Moffat
Timothy Carlton
Wanda Ventham
Alistair Petrie
Steven Moffat
Sue Vertue
Arwel Wyn Jones
Oj, u nich to będzie się działo :)

Ale i u nas będzie fantastyczna zabawa!!!
Poza wiadomymi już atrakcjami organizatorzy do 11 maja czekają na filmiki, które należy wysyłać na adres: sherlockonpolska@gamil.com
Dokładne info na FB SHERLOCKONU 

Benedict Cumberbatch i Martin Freeman
Chodzi o to, że jeśli chcielibyście kręcić z Sherlockiem, lub marzycie o tym by wyreżyserować jeden z odcinków, albo macie pomysł na film o przygodach detektywa wszech czasów, to należy wziąć udział w konkursie! Trzeba nakręcić własny filmik o Sherlocku Holmesie i przysłać go na adres:  

sherlockonpolska@gmail.com 

do północy 11 maja. W temacie wiadomości należy wpisać: "Kręć z Sherlockiem".

W konkursie może wziąć udział każdy, film może być kręcony komórką, można opowiadać w nim o czym się chce. To mogą być filmy fabularne, dokumentalne, animowane, clipy – co Wam w duszy gra. Są tylko dwa obostrzenia: 
- film nie może trwać dłużej niż 10 minut oraz 
- nie może zawierać treści wulgarnych, pornograficznych i scen brutalnej przemocy.

Po obejrzeniu filmików komisja programowa podejmie decyzję o zakwalifikowaniu ich (lub nie) do finału, który odbędzie się podczas Sherlockonu, 27 maja. Najlepsze filmy zostaną pokazane w trakcie konwentu i to uczestnicy wybiorą zwycięzcę. Wszystkie nadesłane filmy zostaną umieszczone również na kanale YouTube, gdzie także będzie można głosować (poprzez kliknięcie łapki w górę).
Nagrodą będzie box z kompletnym czwartym sezonem serialu „Sherlock”, ufundowany przez Best Film!
Nadesłanie filmu oznacza wyrażenie zgody na jego emisję w trakcie konwentu.
Poza tym 27 maja w Warszawie każdy Watson pozna swojego Sherlocka :)

Co jeszcze na SHERLOCKONIE w Polsce?

Robert Downey Jr. i Jude Law
Douglas Wilmer
Konkurs COSPLAY, czyli zabawa w przebieranie. W linku jest formularz zgłoszeniowy :)
Zgłoszenie należy wysłać do 20 maja!!!
Można się przebrać za Sherlocka Holmesa, za Johna Watsona, za Irene Adler, czy inspektora Lestrade'a!!!


Nasuwa mi się pytanie, czy jeśli ani Benedict, ani Martin nie będą (przynajmniej na razie nic się o tym nie mówi...) więc jeśli nie będą na zlocie w USA to gdzie wtedy będą???
Och, takie marzenie....







041. Benedict Cumberbatch kręci w Shingle Street.

Kręci, albo chciałby kręcić :)
Oto przygoda:
Shingle Street to droga do miasteczka o tej samej nazwie na wschodnim wybrzeżu Anglii w hrabstwie Suffolk, gdzieś pomiędzy niewiele większym Boyton a Bawdsey. Nawet ludzik google tam nie chodzi...
Więc na tej jedynej drodze do celu pojawiła się dziura uniemożliwiająca ekipie dotarcie na miejsce.  Podejrzewa się, że to borsuki swoimi niecnymi działaniami doprowadziły do powstania wyrwy w asfalcie, a to spowodowało poważne trudności w manewrowaniu ciężarówkami.
Benedict miał kręcić sceny w trzech wioskach, a ochrona miała zapewnić spokój pracy nie dopuszczając mieszkańców ani osób postronnych zbyt blisko. Niestety okazało się, że borsuki wolały same oglądać aktora niż pozwolić mu pracować :)
Tamtejsi drogowcy wyjaśnili, że taki stan dróg nie pozwala ciężkim pojazdom manewrować i że droga powinna być gotowa nazajutrz, kiedy zostanie zbudowany niewielki most.
Rzecznik SunnyMarch TV współpracującego z Pinewood Television przy produkcji "Dziecka w czasie" powiedział, że lokalne władze są bardzo pomocne i udzielają informacji na temat możliwości dotarcia do Shingle Street w czasie, gdy dzieło (najprawdopodobniej) bobrów jest badane.
Problem polega zapewne na tym, że w styczniu i lutym borsuki mają młode, a utworzone przez nie komory dla ochrony potomstwa mogły się zapaść. Takie gniazda mogą mieć nawet do 20 metrów szerokości, dając schronienie mniej więcej pięciu borsukom, które to średnio dają życie trzem nowym borsuczkom :)
I chodzi o to, żeby ochronić borsuki i naprawić drogę zarazem.

U nas ekipa miałaby podobne problemy... Wiele dróg ma ograniczenia do 3,5 tony. O dziurach nie wspominając.



040. Trzy lata temu na Off Plus Camera Festival



Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera odbyła się w dniach od 2 maja do 11 maja 2014 roku.

Przedostatniego dnia Off Plus Camera miało miejsce niewątpliwie cieszące się największym zainteresowaniem wydarzenie: pokaz krótkometrażowego thrillera "Little Favour" połączony ze spotkaniem z twórcami, a wśród nich - Benedictem Cumberbatchem. Tego dnia aktor odebrał z rąk dyrektorki artystycznej festiwalu Anny Trzebiatowskiej nagrodę "Pod Prąd" oraz wykonał odcisk dłoni, który potem został umieszczony w Krakowskiej Alei Filmowej.
przylot Benedicta i odjazd samochodem na festiwal



Przyjazdowi Cumberbatcha do Krakowa towarzyszyło szaleństwo. Wejściówki na spotkanie z aktorem rozeszły się w mgnieniu oka. Nie było jednak masowej histerii ani dantejskich scen pod kinem Kijów. 
Fani zjawili się tłumnie i zaprezentowali imponującą organizację, formując ponumerowaną kolejkę, ciągnącą się na kilkaset metrów. Oczywiście by znaleźć się na jej początku, trzeba było stawić się na miejscu jeszcze bladym świtem: najwytrwalsi fani czekali na Cumberbatcha od wczesnych godzin porannych.

Na spotkaniu po projekcji, oprócz samego Benedicta, pojawili się producenci Adam Ackland i Adam Selves oraz aktor Nick Moran. Opowiedzieli o pracy wytwórni Sunny March.

Nick Moran mówił: "Piękno filmów krótkometrażowych, w przeciwieństwie do dużych produkcji, polega na tym, że władzę mają goście, którzy są przyjaciółmi. Nie ma nad nimi szefów z dużych amerykańskich wytwórni, którzy dyktują, co można, a czego nie można zrobić." Moran mówił też, że filmy krótkometrażowe dają fantastyczną wolność współpracy, która trwa jedynie dwa lub trzy dni, dzięki czemu można zaprosić ludzi, którzy pracowali nad filmami o Batmanie czy Jamesie Bondzie. Ci ludzie nie znajdą wolnych dwóch czy trzech miesięcy na pracę nad pełnometrażowym filmem, ale znajdą dwa lub trzy dni na krótki metraż.
Nick Moran przypomniał również , że był gościem festiwalu Off Plus Camera w 2013 roku, a bardzo dobre wspomnienia z poprzedniej wizyty odegrały dużą rolę w podjęciu decyzji co do kolejnych odwiedzin.

W ciepłych słowach o mieście wyrażał się także Benedict, który przyznał, że miasto ma wszelkie warunki, by w przyszłości stać się miejscem produkcji kolejnego filmu Sunny March.

Na razie nic z tego nie wyszło, ale może kiedyś...


Kilka pytań mieli okazję zadać także obecni na sali fani. Mimo, że w sali kina Kijów zebrało się niemal tysiąc osób, atmosfera podczas spotkania była swobodna, a goście w świetnym nastroju opowiadali o produkcji "Little Favour". Nawiązując do pojawiającego się w filmie czarnego charakteru - Rosjanina, Ackland wspomniał o decyzji Władimira Putina zakazującej aktorom przeklinania w tamtejszych filmach pod groźbą grzywny i więzienia. Cumberbatch skwitował decyzję jedynie krótkim: "f*ck that sh*t". Gwiazdor przyznał też, że myśli nad spróbowaniem swoich sił w reżyserii, zapewnił jednak, że nie chce, aby Sunny March stała się tylko "nośnikiem jego próżności".
- Warunki pracy aktorów i ekipy są dla mnie bardzo ważne. Nasza praca jest formą sztuki, ale jest też rzemiosłem. Kiedy kończymy, mamy swoje prywatne życia, rodzinę, przyjaciół i to całkiem osobna sprawa, ale kiedy przychodzisz do pracy i wiesz, że robisz to z istotnych powodów, musisz być traktowany z szacunkiem, mieć spokój umysłu. (...) Pracownicy techniczni działają dzień za dniem, projekt za projektem, i trudno wkładać w to całe serce, o ile nie ma się z tego radości - opowiedział o pracy w swojej wytwórni Cumberbatch. Przyznał, że jak większość aktorów, jest "dość rozpieszczony", jednak priorytetem są dla niego dobre warunki pracy w Sunny March.

Po serii pytań Benedict Cumberbatch odebrał z rąk Anny Trzebiatowskiej, dyrektor artystycznej festiwalu specjalną nagrodę "Pod Prąd", przyznawaną artystom za wkład w rozwój kultury niezależnej.
Dziękując za statuetkę, Cumberbatch określił wręczanie jej aktorowi mającemu na koncie szereg ról w mainstreamowych produkcjach jako "dość perwersyjne".
Wyraził jednak wdzięczność, że organizatorzy docenili, że obok wysokobudżetowych produkcji wierzy także w niezależne kino. 

Gwiazdor wykonał także odcisk dłoni w płycie, która potem znalazła się w Krakowskiej Alei Filmowej. 


 

 







Ekipa Sunny March na produkcję filmu pozyskała prawie 90 tys. funtów dzięki crowdfundingowi, czyli finansowaniu przez drobne, jednorazowe wpłaty dokonywane przez osoby zainteresowane projektem.

Ponieważ nie było mnie w tym dniu w Krakowie wykorzystałam sprawozdanie z wydarzenia opisane TU przez panią Karolinę Kandulską.








Relacja z festiwalu: 
 Relacja z pobytu:






039. Pingwiny w Światowy Dzień Pingwina i Benedict Cumberbatch

W związku z tym, że dziś jest Światowy Dzień Pingwina nie mogę się oprzeć żeby nie napisać o pingwinach w wydaniu Benedicta :)

Na początek ogólne info, że święto zostało ustanowione po tym jak naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych właśnie 25 kwietnia. Pingwiny są niezwykle zwinne, szybkie, sprawne a przede wszystkim wytrzymałe.Ich nieporadny styl chodzenia powoduje uśmiech u większości z nas.

Benedict Cumberbatch w 2009 roku był narratorem w 6 odcinkach serialu telewizji BBC Two pt. "South Pacific" (Południowy Pacyfik)
Wśród tych odcinków był jeden, kiedy Benedict opowiadał o pingwinach :)




Tak sytuacja rozbawiła Grahama Nortona, że w swoim show zaczął egzekwować od Benedicta próbę poprawnej wymowy słowa "pingwin".



To nie jedyna styczność Benedicta z pingwinami :)
Użyczył swojego głosu Utajnionemu w Pingwinach z Madagaskaru ("Penguins of Madagascar" 2014)



038. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera 2017

NETIA OFF CAMERA zaprasza na 10. urodziny. Goście z całego świata, najciekawsze filmy roku, najwyższe nagrody w tej części Europy – Netia Off Camera już od dekady promuje kino niezależne i docenia twórców mówiących własnym językiem.
Święto filmowej różnorodności już 28 kwietnia zaczyna się w Krakowie.
OFF Camera - tu info


Andrew Scott, John Butler i kilka osób z ekipy filmu "Handsome Devil" ("Przystojny diabeł", w PL nazwany "Piękny drań", cóż za przewrotny tytuł :) Scott gra jedną z głównych ról)  pojawią się na Off Camera na seansie  4. maja o godzinie 20.30. Później będzie Q&A. 
Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Dla osób, które kupiły karnety, jest przeznaczona dodatkowa pula biletów.




Pamiętacie, co się wydarzyło 3 lata temu na Off Camera?
Gościliśmy Benedicta... To było tak dawno i tak niedawno zarazem :)

037. Sherlock - The Lying Detective - zgłoszenie PBS do Emmy 2017

Podobnie jak w latach ubiegłych sieć telewizyjna PBS próbuje swojego szczęścia wyścigu po nagrodę Emmy za najlepszy film TV. Tym razem jako swoją propozycję wysunęła drugi odcinek Sherlocka - The Lying Detective, który został w USA wyemitowany 8 stycznia 2017, równolegle gdy BBC One emitowała go w Wielkiej Brytanii.

Do nagrody zgłoszeni także zostali aktorzy:

Benedict Cumberbatch jako Sherlock Holmes - w kategorii najlepszy aktor

Martin Freeman jako John Watson, Tobey Jones jako Culverton Smith i Mark Gatiss jako Mycroft Holmes - w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy

Amanda Abbington jako Mary Morstan (Watson) i Sian Brooke jako Elisabeth - w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa

a także w kategorii najlepszy reżyser  Nick Hurran

a w kategorii scenariusz zgłoszono producenta i twórcę Stevena Moffata.






Strategia zgłaszania kilku propozycji dała niezłe wyniki w zeszłych latach, począwszy od "A Study In Pink" (Studium w różu) - zebrali cztery nominacje w 2011 roku,
później "Scandal In Belgravia" (Skandal w Belgrawii) w 2012 roku miał 13! nominacji.
W 2014 roku "His Last Vow" (Jego ostatnia przysięga) była rewelacją, miała 12 zgłoszeń, zdobyła 7 nagród, wliczając w to statuetki dla Cumberbatcha i Freemana jako aktorów oraz Moffata za najlepszy scenariusz .
W zeszłym roku ekstrawaganckie podejście: nie trzy odcinki a jeden, film "The Abominable Bride" (Upiorna panna młoda) zdobyła cenną statuetkę za najlepszy film plus wygrana za efekty specjalne i miała 6 nominacji.


Jak będzie tym razem?
Czy współproducent PBS dobrze wybrał celując w Detektywa?

To się okaże :)
Kciuki trzymamy. Najpierw za zdobycie nominacji, a potem za statuetki!!!

036. The Child in Time - Dziecko w czasie

Nie umiem pisać streszczeń.
Ale umiem grzebać w internecie.
A "Dziecko w czasie" przeczytałam i myślę, że:

jeśli Wy książki nie planujecie na razie czytać, 
albo planujecie, tylko nie teraz, 
albo potrzebujecie dodatkowego bodźca do sięgnięcia po nią

to znalazłam coś w rodzaju esencji tej książki.
Tych kilkadziesiąt słów dobrze nakreśli, o czym teoretycznie będzie film z Benedictem Cumberbatchem w roli Stephena Lewisa. Teoretycznie, bo nie wiemy do jakiego stopnia adaptacja będzie odzwierciedlać powieść.

Znalazłam w Notatniku Kulturalnym bardzo dobrą notkę z 2012 r.:


"Poznajemy naszego bohatera, który zaczyna snuć swoją opowieść w niełatwym dla niego momencie. Jest samotny, zamknięty w sobie, żyje trochę z dnia na dzień, biernie przyjmując to co niesie dla niego życie. Żyje przeszłością wciąż wracając do zdarzenia, które zmieniło jego życie. 
Miał rodzinę - żonę, dziecko, ale podczas pewnego wypadu na zakupy jego mała córeczka zniknęła. Nikt nie wie co się stało - została porwana, zagubiła się, a może był jakiś wypadek? Żyje czy też nie? 
Stephen Lewis wciąż zadaje sobie to pytanie, zadręcza się nie tylko wspomnieniami, on wciąż żyje poszukiwaniami, nawet jeżeli już sam nie widzi w nich szans i sensu. Jak ona się zmieniła? Czy bym ją rozpoznał? Czy ktoś jej nie skrzywdził? Jakże inaczej przeżywali tę stratę - on wciąż zmobilizowany do poszukiwań, pełen energii, tak jakby jego systematyczne poszukiwania miały gwarantować sukces. Jego żona kompletnie się zamknęła w sobie, wpadła w jakiś stupor, nie mogąc nawet znieść jego aktywności, obecności. Bezradność, brak zgody, rozpacz. Wreszcie się rozstali. Stephen mimo upływu czasu wciąż nie chce budować swojego życia na nowo. Po co? Jego szczęście się skończyło. Teraz już nic nie ma sensu.

Obserwujemy więc jego funkcjonowanie i słuchamy jego toku myślenia. Mimo tego, że został wciągnięty przez znajomych w pewną aktywność, nie ma ona specjalnie dla niego większego znaczenia, bardziej żyje wspomnieniami niż życiem realnym. Ale też te obowiązki pozwalają mu na to by wyszedł z domu, nadają jakiś rytm dnia, gdyby nie to pewnie by wcale nie wychodził, zostało by mu picie i przeszłość. To główny wątek powieści. Dochodzenie do tego by pogodzić się ze stratą. Przecież nie oznacza to odrzucenia, zapomnienia, to raczej pożegnanie i przyjęcie tego czego odwrócić się nie da. Jak dalej żyć? Czy możliwe jest dalsze bycie razem w relacji po tak głębokiej traumie?

I podobne pytania wracają też w wątkach pobocznych, których jest sporo. Niektóre nawet dość lekko i humorystycznie napisane. Mechanizmy władzy (fajnie zarysowana postać Pani Premier i jej otoczenia), funkcjonowania urzędów, tworzenia ustaw i pewnych strategii rozwiązywania problemów społecznych... Gdyby to nie było momentami tak prawdziwe i straszne, byłoby nawet zabawne.
Mamy też wątek retrospekcyjny dotyczący rodziców naszego bohatera. Czy przyglądanie się związkowi rodziców nauczy czegoś Stephena. 
A może to co pchnie go do jakichś zmian, wyrwie go z marazmu to historia jego przyjaciela, który ma poważne problemy psychiczne? Jak pomóc komuś kogo się nie rozumie? W wieku lat 40-stu nagle żyć jak dziecko, prostymi emocjami, odrzucając świat zewnętrzny i jego oczekiwania? 

Niełatwa powieść. Wymagająca uwagi, bo te wątki przeplatając się sprawiają wrażenie chaosu. Ale całość to naprawdę smakowita podróż w głąb psychiki, studium bólu, samotności i tęsknoty. 
I nadziei." 


TU także kilka słów na temat "Dziecka w czasie", ale uważam, że ten ktoś nie do końca zaakceptował podejście Iana McEwana do tematu.
 

035. William Szekspir

Czterysta pięćdziesiąt trzy (453!) lata temu, prawdopodobnie właśnie 23 kwietnia, urodził się William Szekspir. Angielski Adam Mickiewicz, jeśli myśleć w kategoriach "najwybitniejszy" lub "narodowy".
Poeta, dramaturg i aktor.
Prawdopodobnie także 23 kwietnia 52 lata później Szekspir zmarł.
Zostawił po sobie 38 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków. Pisał zarówno komedie jak i tragedie, niewielu w jego czasach tak umiało.
A jego sława rosła głównie po śmierci.

Benedict Cumberbatch miał do czynienia z Szekspirem. W różnych postaciach :)

Na przykład w 2013 roku Royal National Theatre z siedzibą w Londynie, w skrócie NT, obchodził swoją 50 rocznicę istnienia.W retrospektywnym dwugodzinnym przedstawieniu pojawiły się gwiazdy sceny i ekranu (np. Derek Jacobi, Ralph Fiennes, Judy Dench czy Helen Mirren) odgrywając fragmenty najważniejszych sztuk wystawianych na deskach teatru.

W tym show Benedict Cumberbatch wraz z Kobną Hold Brook-Smith'em (z którym dwa lata później spotkał się w szekspirowskim Hamlecie) zagrał fragment sztuki napisanej przez Toma Stopparda Rosencrantz i Guildenstern nie żyją.
Sztuka ta powstała w oparciu o postaci zaczerpnięte właśnie z Hamleta. Została po raz pierwszy wystawiona w Edynburgu w 1966 roku, a na deskach NT w 1995 roku.
Rosencrantz i Guildstern w Hamlecie mają niewielkie znaczenie, natomiast u Stopparda są głównymi bohaterami, którzy ze swojej perspektywy opisują wydarzenia związane ze śmiercią ojca księcia Danii.


W młodości Benedict Cumberbatch zagrał w szekspirowskich sztukach w Open Air Theatre w The Regent's Park w Londynie  (teatr na wolnym powietrzu w londyńskim Parku Regenta).

W 2001 r. wystąpił w Straconych zachodach miłości (Love's Labours Lost, jako król Navarry) oraz Śnie nocy letniej (Midsummer Night's Dream, jako Demetriusz).
Rok później wystąpił jako Orlando w Jak wam się podoba (As You Like It) oraz jako Benvolio w Romeo i Julii.
 
Tak się dwudziestokilkuletni Cumberbatch prezentował:
2001 - Love's Labours Lost:



2001 - Midsummer Night's Dream


 2002 - As You Like It






 2002 -Romeo and Juliet



W 2015 roku Cumberbatch wcielił się w Hamleta.
Potem w 2016 roku zagrał Ryszarda III.