167. Rok temu poznaliśmy Doktora Strange'a


W obliczu wchodzącego na ekrany kin "Thora: Ragnarok" (premiera PL 25.10.2017)
Dominic Corry przedstawił pięć ważnych elementów z "Doktora Strange'a", które rok temu kiedy film wchodził na ekrany kin na świecie (premiera w PL 26.10.2016),
kompletnie odmieniły Marvel Cinematic Universe.

"Doktor Strange" w reżyserii Scotta Derricksona wszedł do kin w idealnym momencie,
kiedy wydawało się, że publiczność powoli może być znudzona Universum Marvela
i że jego czasy świetności zmierzają ku końcowi.
A tak wcale nie było.
"Doktor Strange" może miał jakieś braki, czy też może dało się odczuć jakieś wpływy, ale film udowodnił, że jest diabelsko zabawny i dostarczył wielu niespodziewanych chwil  przyjemności.


1. The Multiverse - wielowymiarowość


Każdy kto spędził czas czytając komiksy Marvela wie, że wymiary równoległe mają olbrzymie znaczenie w historii każdego z bohaterów. Prawdopodobnie jest to najważniejszy element tego drukowanego Universum Marvela, który dotychczas nie była szczególnie uwzględniany w żadnym z filmów.
Doktor Strange wprowadził i zgłębił pomysł traktując go jako sposób na wyjaśnienie magicznych sił które zostały wykorzystane przez jego największego przeciwnika, międzywymiarowego drania Dormammu. Istnieje on poza naszym wymiarem, miejscem na granicy Universum Marvela, gdzie jest i chce się znaleźć niewiarygodna ilość złego .
Jest zapewne tylko kwestią czasu, kiedy poznamy inne wersje naszych super-bohaterów z innych wymiarów.

2. Spell-Casting - rzucanie zaklęć
nazywane również Spell- Binding


Przed Doktorem Strange wielcy bohaterowie Marvela kończyli zwykle robotę strzelając, waląc, rozbijając każdego kto stanął na ich drodze. Czasem w grę wchodziło kopanie. Strange zakończył te standardy walk soperbohaterów ręka w rękę poprzez tworzenie w czasie magicznego pojedynku energicznymi ruchami rąk nietrwałego świecącego oręża. I to wygląda całkiem spoko.
W tej sytuacji Doctor Strange jawi się jako pierwszy film, gdzie dzięki ruchom dłoni rzucane są zaklęcia wizualnie przykuwające uwagę.
Poprawka, to jest pierwszy film, kiedy nie wygląda to śmiesznie. (Sorry, Warcraft)

3. Action - akcja


M.C.Escher -Relativity

 Marvel Studio zawsze było kreatywne w tworzeniu scen akcji w swoich filmach, zwykle udawało im się wprowadzić coś świeżego w każdym nowym filmie. Ale całkiem nowy standard został wstawiony w sceny akcji właśnie w Strange'u. Niesamowite wymiary lustrzane polują i toczą walki z budynkami czy ulicami składając je jak w kalejdoskopie przywołując na myśl dzieła znanego holenderskiego malarza i grafika Eschera.
Te dające kopa sceny akcji (w Strange'u prawie 97%) można by powiedzieć, że zostały zbudowane na obietnicy akcji, której badanie rozpoczął Christopher Nolan w Incepcji.


4. Influence of the Silver Age - wpływ Srebrnego Wieku Komiksu


Jack Kirby to nazwisko, które nierozłącznie wiąże się z Thorem: Ragnarok Taiki Waititiego, a sam Taika Waititi wielokrotnie cytował mistrza komiksu jako głównego inspiratora dla swojego filmu.
Ale zaznaczyć należy, że w Doktorze Strange'u pojawia się wielu legendarnych Marvelowskich gości  stworzonych przez legendę komiksu Steve'a Ditko (współtwórcę postaci Strange'a i Spider-Mana). Zjawiają się oni w międzywymiarowych kosmicznych perspektywach i szalonych fantazyjnych sekwencjach.
Ci dwaj wprost z holu sławy utalentowani panowie przyczynili się do zdefiniowania Srebrnego Wieku Komiksu. I podczas gdy zwykle w filmach ich twórcy tylko zastanawiali się jak wdrożyć sugestywną historyczną estetykę w życie Doktor Strange po prostu to zrobił.
The Golden Age (Złoty Wiek Komiksu, lata 1938-1956)
The Silver Age (Srebrny Wiek Komiksu, lata 1956-1970)
The Bronze Age (Brązowy Wiek Komiksu, lata 1970-1984)
  

5. The Cape (Cough, Cloak) - peleryna Strange'a


Ta peleryna nie jest pierwszą w Universum Marvela.
Thor w swojej pelerynie
Jednak ten zdający się odczuwać emocje element garderoby jest jednak zdecydowanie najlepszy i na dodatek jest jedną z zabawniejszych "postaci" w filmie.
Sposób w jaki peleryna owija się wokół Strange'a przypomina nieco Spawn'a z 1997 r.
Natomiast zgodnie z "Iniemamocnymi" peleryna jest jednym ze śmieszniejszych atrybutów superbohaterów, jednak Doktor Strange zdołał wydobyć z niej dużo czaru w filmie.

A co się dzieje w "Thor: Ragnarok"?
Uwięziony wielki Thor najpierw pokona Surtura,
potem będzie musiał stoczyć śmiertelną walkę gladiatorów z Hulkiem,
żeby w końcu stawić czoła
wszechmocnej Heli,
Bogini Śmierci,
czerpiącej siłę
z Asgardu.
W krótkim epizodzie Doktor Stephen Strange wskaże drogę Thorowi do Odyna :)



Brak komentarzy: