081. Alan Turing. Popełnił samobójstwo 7 czerwca 1954 roku.



Piękny człowiek. Wrażliwy, inteligentny. Przyszło mu żyć w trudnych, szczególnie dla niego, czasach.
Dziś też nie jest łatwo żyć osobom homoseksualnym, jednak to nie to samo, co czasy przed i powojenne...

Martwe ciało Alana Turinga znaleziono 8 czerwca, ale zgon nastąpił dzień wcześniej na skutek zatrucia cyjankiem. Jakim koszmarem było jego życie możemy zobaczyć w "Grze tajemnic" dzięki fantastycznej kreacji Benedicta Cumberbatcha.
Turing miał niecałe 42 lata, był geniuszem, mógł jeszcze tyle zrobić...

Szacuje się, że rozszyfrowanie nazistowskiego kodu skróciło II Wojnę Światową o ok. 2 do 4 lat, co w konsekwencji pozwoliło ocalić od 14 do 21 milionów istnień ludzkich. Pomimo jednak heroizmu w czasie wojny został skazany przez rząd brytyjski na chemiczną kastrację za bycie osobą homoseksualną, wskutek czego doprowadzono go do samobójstwa. Ponad pół wieku później królowa Elżbieta II wystosowała królewskie ułaskawienie, formalne pośmiertne przeprosiny, co tylko wzmocniło tragizm życia i śmierci Alana Turinga.

obraz Keitha Hegley'a "Kto, Co, Kiedy" przedstawia Morcom'a i Turinga

 Jak wiemy z "Gry tajemnic" ciężko w życiu Turing miał już od czasów młodości, kiedy to zakochał się w koledze z klasy Christopherze Morcom'ie. Chris był wszystkim tym, czym nie był Alan, śmiały, błyskotliwy, dobrze zorientowany w dziedzinach nauki i sztuki, charyzmatyczny. Miłość Alana był czysta i głęboka, a Christopher otoczył go ciepłem i stał się najlepszym, ukochanym i jedynym przyjacielem. Spędzali długie noce na dyskusjach na temat nauki i filozofii, prowadzili spekulacje na temat praw fizyki.
Po śmierci Morcom'a Alan rozleciał się na części. Był w stanie przetrwać tylko dzięki opętańczej pracy, niemal na granicy nauki i metafizyki. Nie mógł zrozumieć, jak może być tak przywiązany do kogoś, kogo materialnie już nie ma... i pozostaje tak przytłaczająco żywy w duszy.



W styczniu 1940 r. Alan Turing spędził kilka dni w ośrodku wywiadu Bruno we Francji, w którym pracowali przerzuceni tam po wybuchu wojny polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Brytyjczycy dostarczyli im wtedy również komplet wykonanych według polskich instrukcji w Bletchley Park arkuszy perforowanych. Marian Rejewski, który był autorem wspomnień o tym wydarzeniu zapamiętał, że Turing był zainteresowany szczegółami połączeń wtyczkowych w maszynie Enigma a także trzyliterowymi kodami stosowanymi przez Luftwaffe.


Po wojnie Alan Turing zaprojektował jeden z pierwszych elektronicznych, programowanych komputerów. Był również pomysłodawcą tak zwanego testu Turinga – eksperymentu będącego próbą formalnego zdefiniowania sztucznej inteligencji.

Benedict Cumberbatch wraz z innymi aktorami podpisał petycję o zrehabilitowanie 50 tys. gejów skazanych za homoseksualizm. Według szacunków, 15 tysięcy z nich nadal żyje.


A poza tym TU więcej zdjęć z filmu.

Brak komentarzy: