089. Benedict Cumberbatch - człowiek o wielu ważnych twarzach



Na portalu "FeelingSuccess - pasja spotyka cel"  opublikowano ARTYKUŁ na temat Benedicta Cumberbatcha:

"Benedict Timothy Carlton Cumberbatch szybko staje się ikoną wśród aktorów obecnych czasów.
Urodził się w aktorskiej rodzinie, obydwoje jego rodzice zajmują się tą profesją. Studiował na publicznym University of Manchester, następnie kontynuował studia na Londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuk Dramatycznych, którą ukończył uzyskując tytuł magistra.


Z powodzeniem zagrał w wielu filmach kinowych i telewizyjnych, jak na przykład Sherlock w telewizji BBC. Benedict zagrał sławnego Sherlocka Holmesa i nadał tej postaci nowe światło. 
Przez lata w postać detektywa wcielili się różni aktorzy w różnych próbach interpretacji popularnej historii. Pomimo tych przeróżnych prób dopiero Cumberbatchowi udało się nadać nowoczesny charakter tej klasycznej postaci, dodając zarówno Holmesowi, jak i całemu jego otoczeniu, swój własny blask.
Cumberbatch był w stanie z powodzeniem wyprowadzić z otchłani nieświadomego społecznie, niezwykle inteligentnego Sherlocka Holmesa, i ta jego wersja jest najbardziej inspirująca. Benedict przedstawia Sherlocka Holmesa jako osobę o aspołecznym charakterze z wysoko rozwiniętym intelektem: nie zdaje sobie sprawy z większości, jeśli nie ze wszystkich, wymagań i zależności międzyludzkich i zupełnie nie czuje z tego powodu zakłopotania. Jest zafascynowany tajemnicą, którą ma przed sobą. Cumberbatch wprowadza rodzaj syndromu Aspergera w jego wersję detektywa, pokazując urok osoby nieświadomej swoich społecznej ignorancji.

Benedict Cumberbatch jest także związany z wieloma akcjami humanitarnymi i organizacjami społecznymi. W listopadzie 2015 roku został mu nadany przez Królową Brytyjską Elżbietę II tytuł Komandora Imperium Brytyjskiego za nieustający wysiłek i wkład w pomoc uchodźcom syryjskim, zarówno finansowo jak i poprzez uświadamianie społeczeństwa. Pojawił się w wielu wideoklipach które miały na celu nakłanianie do pomocy ofiarom wojny syryjskiej.

Cumberbatch to nie tylko aktor, ale także troszczący i kochający ludzi człowiek, który używa swej popularności aby pomagać innym. W swym szerokim spektrum możliwości wykorzystuje je i udziela pomocy ludziom w potrzebie, nigdy nie utrudniając czy niszcząc innych. Oto jaki świat powinien być: ludzie powinni pomagać innym, podawać im pomocną dłoń, wspierać raczej niż poniżać czy tłamsić.  


To właśnie dlatego Cumberbatch jest  tak inspirujący dla innych: był w stanie zbudować pomyślną karierę także poza swoją pasją: aktorstwem. Nie stał się ofiarą olbrzymiej popularności, która wiąże się z wykonywanym przez niego zawodem i nie pozwolił sławie uderzyć mu do głowy. Jego ego nie stało się rozbuchane, a swą sławę użył do pomagania innym. Pozostaje skromnym i ciągle robi to, co lubi najbardziej: gra i pomaga innym.
Benedict przedstawia zmagania tych, których wytrwałość zauważył i wykorzystuje przedstawiając światu w postaciach, które odtwarza. Nigdy nie naśmiewa się ani nie kpi z osób które gra, raczej wyciąga na  światło ich kwestie i niesprawiedliwości, którym musieli stawiać czoła. Pokazuje publiczności jak ciężko było być tą konkretną osobą.
Dokładnie coś takiego przedstawił kreując głównego bohatera w „Grze tajemnic”, Alana Turinga. Na końcu filmu władze dowiadują się o homoseksualnej orientacji matematyka. Od tego momentu jest on traktowany jak królik doświadczalny, używa się względem niego różnych metod aby tylko zmienić jego osobowość i wyleczyć z odmienności. W tamtych czasach (po II Wojnie Światowej) homoseksualizm traktowany był (a czy teraz nie jest podobnie?) jak choroba, zboczenie, które było powodem leczenia. W filmie Turing poddany był różnego typu kuracjom, włącznie z chemiczną kastracją, terapią elektrowstrząsową oraz innymi torturami, które spowodowały u bohatera wstrząs i wprowadziły go w niestabilny stan. Już nie był tym rzutkim i silnym człowiekiem co wcześniej, stał się kimś w ciągłym cierpieniu zarówno mentalnie jak i fizycznie.
To zainspirowało Cumberbatcha do opowiedzenia trochę o jego własnych doświadczeniach.
Wspomniał o przeżyciach z czasów, kiedy był w szkole z internatem: „byliśmy chłopakami z penisami, tak jak dziewczyny miały pochwy i piersi. Nie było w tym pożądania.” Mówiąc to Cumberbatch podkreśla normalność w chęci poznawania swojego ciała, kiedy zaczyna się je odkrywać, dostrzegać różnice. Każdy je bada, bo każdy jest ciekawy, to normalne i nie powinno być piętnowane tak bardzo jak to się czasem dzieje
Tak więc Benedict nie tylko pracuje nad wyeliminowaniem tematów tabu związanych z piętnowaniem fizycznego samo-badania, samo-doświadczania, związanego z osobowością, poprzez kreowanie postaci, ale także pomaga innym w potrzebie używając swoich możliwości."




Brak komentarzy: