666. Letters Live w Royal Albert Hall z udziałem Benedicta (i Sophie) - dzień 2

Benedict Cumberbatch podczas drugiego wieczoru Letters Live w Royal Albert Hall w dniu 28 października 2022 roku:

„Kiedy to mówię czekają gotowi, by zabrać was w podróż w czasie i przestrzeni, ten olśniewający zespół utalentowanych osób z listami w ręku” - tymi słowami aktor otworzył drugą noc Letters Live w Royal Albert Hall.

Letters Live na twitterze (X)

Na scenie pojawiła się Little Amal, marionetka o wysokości 3,5 m, która rozpoczęła niesamowity spacer na dystansie 9000 km przez 13 krajów, aby uświadomić świat o niezliczonych dzieciach uciekających przed wojną i prześladowaniami na całym świecie. 
Hassan Akkad przeczytał zaledwie jeden z wielu listów napisanych do Małej Amal.
 
Letters Live na twitterze (X)
 



A poza tym:
– Ile kosztują wasze melony? 
Sheila Atim, Louise Brealey, Dawn O'Porter, Benedict Cumberbatch i Julian Clary wystąpili na scenie, aby przeczytać różne listy ze skargami, które przez lata wysyłano do Blue Peter.

Letters Live na twitterze (x)

Benedict Cumberbatch przeczytał również list Nicka Burchilla do hotelu Empress w Novia Scotia, 18 lat po tym, jak zakazano mu wstępu na teren obiektu z powodu niefortunnego incydentu:
 „Pamiętam, że otworzyłem drzwi i zobaczyłem całe stado mew w moim pokoju” 
 
Letters Live na Twitterze (x)

... oraz wielu innych zacnych gości, czytających zabawne albo sygnalizujące ważne sprawy, albo przejmujące - listy ... :)

A na zakończenie na organach zagrała Anna Lapwood:

"To. Było. Niesamowite. 
Byłam w Royal Albert Hall na sesji nocnej w czwartek. 
Właśnie zakończyły się Letters Live 1,
więc zaproponowałam, że pokażę Benedictowi Cumberbatchowi organy. 
A on się zgodził.
Wizyta się zakończyła, a on zaproponował, żebym zamknęła przedstawienie następnego wieczora. 
Benedict był na scenie, kiedy ja grałam.
Nigdy tego nie zapomnę.
P.S. Normalnie nie wyrzucam rąk w górę tak dramatycznie, ale poprosili mnie, żebym zrobiła to dla podpowiedzi, żeby wiedzieli, kiedy skończę :)"
 
Zdjęcie dzięki Clare (a następnie Anna Lapwood) na Twitterze


665. Letters Live w Royal Albert Hall z udziałem Benedicta (i Sophie) - dzień 1

Benedict Cumberbatch podczas pierwszego wieczoru Letters Live w Royal Albert Hall w dniu 27 października 2022 roku przeczytał m. in.:
- list otwarty do Ludzi, Którzy Nie Dokładają Wszelkich Możliwych Starań, Aby Upewnić Się, Że Drzwi Do Łazienki Są Zamknięte:
"Szczerze, właściwie to wstydzę się pisać ten list”.
 
Letters Live na Twitterze (x)
 
- list Teda Hughesa do syna Nicholasa, napisany osiem miesięcy przed śmiercią Teda
„Niech akademicka armia wsparcia twojej matki mnie zniszczy”
Letters Live na Twitterze (x)

- niektóre z głęboko zrzędliwych odmów, jakie dramaturg George Bernard Shaw napisał w odpowiedzi nieznajomym proszącym o poradę, autograf lub obecność Shawa na imprezie:
 „Łatwiej i przyjemniej byłoby się utopić”
 
Letters Live na Twitterze (x)
 
Zdjęcie zrobione przez Andrew Paradise'a:
Anna Lapwood organistka i dyrygentka w Royal Albert Hall i Benedict
 
via Anja Müller na Twitterze (X)

via Anja Müller na Twitterze (X)


664. Benedict Cumberbatch gospodarzem pokazu „Na zachodzie bez zmian”

 
19 października 2022 roku Benedict Cumberbatch był gospodarzem specjalnego pokazu „Na zachodzie bez zmian” w reżyserii Edwarda Bergera w The Mayfair Hotel w Londynie.
 
Albrecht Schuch, Volker Bertelmann, Benedict Cumberbatch, Edward Berger, Daniel Brühl, James Field


Benedict Cumberbatch zapowiada Edwarda Bergera podczas pokazu filmu „Na zachodzie bez zmian"

via allquietonthewesternfrontmovie instagram (x) (film bez dźwięku)

via allquietonthewesternfrontmovie instagram (x)
 
via Fiona Mackenzie Instagram (x)
 

663. Benedict podczas pobytu w Argentynie

Podczas pobytu w Argentynie jako osoba towarzysząca swej żonie Sophie Hunter, kiedy ona zajmowała się wykonywaniem obowiązków związanych z pracą, a także jako opiekun ich trójki dzieci, Benedict się nie nudził.

4 października 2022 roku odwiedził muzeum MALBA (z hiszpańskiego Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires, czyli Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej w Buenos Aires).

Obiekt zaprojektowany przez trzech młodych wówczas architektów Gastona Atelmana, Martina Fourcade'a i Alfredo Tapia, tworzących pracownię AFT Arquitectos, ukończony i oddany został do użytkowania w 2001 roku. 
 
 
 
Benedict w muzeum obejrzał wystawę „Trzecie oko”. Oprócz prac Fridy Kahlo zainteresował się argentyńskimi artystami Leónem Ferrari, Víctorem Grippo i Jorge de la Vega.


Ponadto
podczas swojego pobytu w Argentynie Benedict odwiedził aeroklub w Capitán Sarmiento, Buenos Aires 



Benedict oczywiście wspierał także żonę, aby w spokoju mogła cieszyć się swym sukcesem:




Benedict mówiący: "Och nie, jestem dziś z żoną" - via twitter

Ponadto rodzina Cumberbatchów spędzała także czas wspólnie, na przykład relaksując się podczas posiłku w restauracji  Germán Martitegu, jak poinformował magazyn La Nacion.

Z czasem prawdopodobnie będziemy dowiadywać się więcej o pobycie Cumberbatchów w Argentynie, jak choćby o tym, że  Benedict skorzystał z okazji i odwiedził - by poznać - Esteros del Iberá - Iberá Wetlands, czyli Mokradła Ibery. Właśnie tam pracuje na ranczo San Alonso biolog i ekolog Pablo Guerra Aldazabal, który w swoich mediach społecznościowych opowiedział, jak wyglądała wizyta Benedicta, dla którego zainteresowanie przyrodą i jej ochroną jest autentyczne. 

via epoca

Iberá jest jednym z najważniejszych zbiorników słodkowodnych w Ameryce Południowej i drugim co do wielkości obszarem podmokłym na świecie po Pantanal w Brazylii. Od 1982 r. część terenów podmokłych jest prowincjonalnym obszarem chronionym, Rezerwatem Prowincji Iberá, który obejmuje około 13 000 km2, największy z takich obszarów w Argentynie. Trwają plany podniesienia jego statusu ochronnego do parku narodowego.

Aktualizacja 12.11.2022:

Benedict był w restauracji Parrilla La Brigada w Buenos Aires przy ul. Stanów Zjednoczonych 465 (Estados Unidos 465 , San Telmo C.A.B.A, Argentina) 
via instagram parrillalabrigada (x)

via google street view

Aktualizacja 20.11.2022:

(x)

(x)

662. Po premierze przedstawienia Sophie w Buenos Aires

Magazyn La Nacion zamieścił recenzję przedstawienia reżyserowanego przez Sophie Hunter,
którego premiera i kolejne spektakle miały miejsce w Teatro Colón w Buenos Aires
w dniach 27, 28, 30 września i  2 października 2022 roku.
Autor recenzji: Pablo Kohan.
 
Natchniony sojusz między
grzechami Brechta i Weilla a Sinobrodym Bartóka
w Teatro Colón.

"Wraz z niezwykłym udziałem Orquesta Estable i natchnioną inscenizacją Sophie Hunter, te dwie krótkie opery doskonale ze sobą współgrały, podkreślając w swoich odmiennościach wspólne spojrzenie w otchłań ludzkiej duszy."

Siedem grzechów głównych*, balet śpiewany autorstwa Kurta Weilla i Bertolta Brechta. 
Obsada: 
Stephanie Wake-Edwards (Anna I), 
Hanna Rudd (Anna II, tancerka) 
Dominic Sedgwick i Egor Zhuravskii (bracia), 
Adam Gilbert (ojciec), 
Balise Malaba (matka)
 
Zamek Sinobrodego, opera Béli Bartóka. 
Obsada: 
Károly Szemerédy (Sinobrody)
Rinat Shaham (Judyta/Judith)
 
Inscenizacja: Sophie Hunter. 
Kierownictwo muzyczne: Jan Latham-Koenig. 
Choreografia: Ann Yee.
Oświetlenie: Jack Knowles.
Scenografia, kostiumy, rekwizyty: Samuel Wyer.
Reżyseria video:  Nina Dunn.
Wykonanie muzyczne: Orkiestra Teatro Colón

Ocena magazynu La Nacion - doskonała!

"Poeta powiedział, że XX wiek był niespokojny i gorączkowy. Ale jeśli mówimy o muzyce klasycznej/akademickiej/pisanej minionego stulecia, najpełniejszymi opisami byłyby te, które wskazują na różnorodność, bogactwo, wszechstronność i innowacyjność.

Łącznie i jako wyrazisty przykład osiągnięć ostatniego stulecia, w prawie współczesnym, ale różnorodnym z każdego punktu widzenia, teatrze Colón, pojawiła się jedyna opera Bartóka, która miała premierę w 1918 roku, i ostatni owoc współpracy historycznego duetu twórczego Kurta Weilla i Bertolta Brechta z 1933 roku (dokładnie na rok przed tangiem „Cambalache” Enrique'a Santosa Discépolo*). Tak więc sojusz tych dwóch krótkich oper z XX wieku w ciągu jednego przedstawienia był bardzo udany. Na szerokim i kompleksowym poziomie obydwa cieszyły się bardzo dobrymi występami, zarówno na scenie, jak i teatralnie oraz muzycznie, ze znakomitym występem Orquesta Estable Teatro Colón pod dyrekcją Jana Lathama-Koeniga.

"Siedem grzechów głównych" to autentyczny wytwór kulturowy Republiki Weimarskiej, w której współistniały najbardziej odmienne doświadczenia muzyczne, między innymi fuzja stylu akademickiego z popularnym – w tym przypadku przejawy wywodzące się z jazzu – i poszukiwania stylu, aby dotrzeć do innych odbiorców.
 

Opera, nazwana przez Weilla „baletem śpiewanym”, opowiada historię dychotomicznej postaci Anny, dwóch sióstr o tym samym imieniu (jedna śpiewaczka, druga tancerka), szukających szczęścia w długiej pielgrzymce na pomoc swojej rodzinie z Luizjany. Anna I – intelektualistka, narratorka, skoncentrowana – współistnieje z Anną II, impulsywną, artystyczną, piękną. Całość dopełnia rodzina, statyczny kwartet wokalny, który, podobnie jak starożytny grecki chór, komentuje to, co dzieje się z Annami w siedmiu różnych miastach, z których każde skupia się na jednym z grzechów głównych.

Sceny są krótkie, a wykonanie wymyślone przez Sophie Hunter to godna podziwu próbka fantazji i kreatywności, w którą ingerują światła, zasoby wideo oraz bardzo dynamiczne i doskonale złożone ruchy sceniczne, w które interweniują dwie Anny; dalej rodzina, zawsze nieruchoma, i pół tuzina tancerzy. Angielska mezzosopranistka Stephanie Wake-Edwards, która śpiewa głównie w niższej oktawie, dobrze spełnia swoją rolę, a czasami jej śpiew zostaje podporządkowany orkiestrze. Bas Blaise'a Malaby, solisty urodzonego w Kongo, grającego matkę, brzmiał solidnie i był bazą, na której wspierał się rodzinny chór. Z kolei niestabilną i pracowitą Annę II bardzo dobrze wykonała angielska tancerka Hanna Rudd. W tym wszystkim muzyka Weilla płynie subtelnie i mieszając się ze swoimi dziwactwami i całym swoim pięknem.

Po przerwie ironia i witalność Siedmiu Grzechów Głównych stały się definitywnie odległe, tak że ciemność, cienie i nieczystość zostaną zainstalowane na tej samej scenie. Zamek Sinobrodego to arcydzieło Bartóka wsparte librettem, w którym na równych prawach współistnieją symbolika autora tekstu, ze wszystkimi jego tajemnicami i możliwymi interpretacjami oraz nowymi koncepcjami Freuda, które rozprzestrzeniły się w imperium austro-węgierskim i które pojawiły się w zachowaniach i pragnieniach Sinobrodego i Judyty. Muzyka Bartóka w niezwykły sposób nadaje ciągłość i napięcie temu psychologicznemu dramatowi, w którym uczestniczą tylko Sinobrody i Judyta. Choć zarówno węgierski bas-baryton Károly Szemerédy, jak i izraelska mezzosopranistka Rinat Shaham spełnili swoje role obszernie, wielkimi architektami dźwiękowej kreacji dramatu i wsparcia niepokoju byli Jan Latham-Koenig i muzycy The Estable. Orkiestra brzmiała nienagannie, bez trzasków i zakłóceń. Jednak, aby opera miała perfekcyjne wykonanie, konieczne jest tutaj również podkreślenie, zwłaszcza Sophie Hunter, jej koncepcji i reżyserii scenicznej.
 

Fizycznie zamek Sinobrodego nie istnieje. Opera rozgrywa się na obnażonej i ciemnej scenie. Pośrodku znalazł się duży krąg lekko nachylony w kierunku, gdzie poruszali się Sinobrody i Judith, zawsze bardzo powoli. Nad nimi wisiała majestatyczna, gigantyczna kula. Siedem drzwi, które mają zostać otwarte, jest rozmieszczonych na krawędziach dysku, jak wieka skrzyń, które Judith będzie podnosić, jedno po drugim. Zawartość każdej z siedmiu sal zamku nabiera cielesności dzięki obrazom, które przy nowoczesnej technologii i doskonałej realizacji, rozwijają się na sferze i w powietrzu sceny jak zwiewne i nieuchwytne wideo, zawsze bardziej symboliczne niż konkretne. 

Znakomity występ wokalny i sceniczny Szemerédy'ego i Shaham, inscenizacja tyleż symboliczna, co konkretna, bardzo dobry występ orkiestry i niezwykła muzyka Bartóka połączyły się, aby Zamek Sinobrodego był wyjątkowy. Reprezentacja, która zresztą nie pozwoliła nam zapomnieć o bardzo dobrym początkowym momencie, który zapewnili Kurt Weill i Bertolt Brecht."

koniec tekstu, tłumaczenie własne dzięki guglom :)

*   Tekst opery Siedem Grzechów Głównych w przekładzie Stanisława Barańczaka TU
** Enrique Santos Discépolo - argentyński twórca tanga, autor słynnego „Cambalache”
 więcej tu VV
 
relacje:
 (source)
 
Sophie Hunter, Benedict Cumberbatch, Jorge Telerman, Cynthia Cohen (x)

 
Jan Latham-Koenig, Helen Silvester, Kirsty Hayes, Sophie Hunter, Benedict (x)