766. Earthshot Prize Innovation Summit 2024, Sophie i Benedict - raport 24 września 2024

Do 2030 r. świat musi ograniczyć emisję CO2 o ponad 40% i chronić 30% przyrody, słodkiej wody i oceanów....

Uznając tę potrzebę, w 2020 roku książę William ufundował nagrodę Earthshot Prize. W ciągu zaledwie trzech lat stała się ona globalną platformą do wyszukiwania innowatorów, odblokowywania finansowania, przyspieszania rozwiązań i wprowadzania optymizmu (nadziei?).

Raport wpływu z 2024 r. określa, gdzie jesteśmy w tej 10-letniej podróży do 2030 roku.

To dekada, w której dokonujemy zmian. Razem.

Sukces znalezienia potencjalnie zmieniających świat rozwiązań zależy od jakości i ilości otrzymanych nominacji. W 2021 r., pierwszym roku istnienia fundacji, otrzymała ona 750 nominacji, które wzrosły do 994 w 2022 r. i 1160 w 2023 r., co stanowi 55-procentowy wzrost. W tym czasie globalna reprezentacja Earthshot Prize rosła z roku na rok, a w sumie otrzymała ona nominacje ze 125 krajów. 

W 2023 roku finalistą w kategorii Clean Our Air został Polski Alert Smogowy - jedna z najskuteczniejszych na świecie grup prowadzących kampanie na rzecz czystego powietrza.
Poza Clean Our Air (oczyśćmy nasze powietrze) są jeszcze cztery inne kategorie:
Protect and Restore Nature - chrońmy i przywracajmy naturę, 
Revive Our Oceans - ożywiajmy nasze oceany,
Build a Waste-free World - budujmy świat wolny od odpadów, 
Fix Our Climate - naprawmy nasz klimat.
 
24 września 2024 roku przy okazji Tygodnia Klimatycznego w Nowym Jorku i 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, Bloomberg Philanthropies i The Earthshot Prize byli gospodarzami trzeciego dorocznego Szczytu Innowacji Earthshot Prize, mającego na celu nagradzanie najnowocześniejszych rozwiązań na rzecz klimatu.
Wydarzenie rozpoczęło się o 9:30 wystąpieniem Michaela R. Bloomberga - założyciela Bloomberg Philanthropies i Bloomberg L.P.
Wystąpienie Sophie i Benedicta, których poproszono o  wprowadzenie do panelu Ask the Experts, miało miejsce o 10.30
Transmisja całości na kanale yt Bloomberg Philanthropies.
 
 
 fragment z Benedictem i Sophie:
 
Rozpoczynając swoje wystąpienie Sophie podziękowała Bloomberg Philanthropies i The Earthshot Prize za włączenie ich, jej i Benedicta, do tegorocznego Szczytu Innowacji. 
Powiedziała:
"Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dzielić scenę razem z tyloma inspirującymi osobowościami, kreującymi zmiany, którzy pracują niestrudzenie by czynić naszą planetę lepszą."
Następnie głos zabrał Benedict:
"Usłyszeliśmy od Księcia Williama jaki wkład mają laureaci The Earthshot Prize na całym świecie. Za każdym razem zaprzęgnięcie ich wielkiej pasji w rozwój i wartościowanie innowacyjnych rozwiązań do tego wyzwania wpływa na nas wszystkich."
Sophie:
"To właśnie ta pasja zgromadziła tutaj tak wielu z nas. Jedna miłość i wspólny cel ukształtowany przez indywidualne spojrzenia i doświadczenia. 
Ale musimy iść dalej. 
Książę wzywa każdego z nas do podjęcia działań. Każdy jeden z nas ma zdolność by wprowadzać zmiany konieczne z naszego indywidualnego punktu widzenia."
Benedict:
"Ci z nas którzy działają w sztuce i rozrywce jesteśmy wdzięczni, że mamy platformę, dzięki której możemy szerzyć wiedzę i świadomość na temat problemów naszej planety. Łączenie ponurych realiów zmian klimatu z emocjami ludzkimi w przekazywaniu opowieści jest potężnym narzędziem w kreowaniu więzi i empatii."
Sophie:
"Filozof  Timothy Morton powiedział: w czasie zmiany klimatu, załamania ekologicznego i zmian społecznych sztuka pozwala nam zobaczyć trudną prawdę bez bycia przez nią zniszczonym.
Dwa tygodnie temu w Wenecji odbyła się premiera mojej produkcji pt. 'Salt of the Earth'. To była opowieść stworzona dzięki solidnej współpracy naukowców, aktywistów i lokalnych działaczy.  ... cdn.

Benedict:
[The Green Rider] to inicjatywa, która łączy aktorów i producentów w poszukiwaniu rozwiązań dla kwestii zrównoważonego rozwoju, z którymi mamy do czynienia w naszej branży. Dodając zieloną klauzulę do naszych kontraktów, aktorzy mogą zapewnić, że działania na rzecz klimatu są traktowane priorytetowo na planie i na ekranie na każdym etapie procesu produkcyjnego. Tak więc, współpracując z naszymi agentami i ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju, możemy pomóc wyodrębnić obszary o największym znaczeniu i wpływie oraz opracować inteligentne, skalowalne rozwiązania i zapoczątkować systemowy postęp w całej naszej branży, od studiów po gildie, związki i akademie. 
Tak, aktorzy mają sceny i momenty takie jak ten, a zatem mają wpływ, ale najlepiej jest, gdy dajemy przykład. I możemy tutaj zachęcać do nowych norm, które są czystsze, bardziej ekologiczne i sprawiedliwe dla nas wszystkich. Czyniąc to, mamy również nadzieję na zmianę narracji, od strachu i zagłady do możliwości i sprawczości. Możemy zasygnalizować odbiorcom, że działania na rzecz klimatu to nie tylko rezygnacja z pewnych rzeczy, ale także podejmowanie działań, które mogą być integracyjne, dostępne, innowacyjne i ekscytujące.
 
Następnie Sophie i Benedict przedstawili uczestników panelu Ask the Experts, a byli to: 

765. Sophie na pokazie Simone Rochy podczas London Fashion Week

 
London Fashion Week odbył się od piątku 13 do wtorku 17 września 2024 roku. Pokaz kolekcji Simone Rocha miał miejsce 15 września. Gości było wielu, wśród nich Sophie Hunter. Panie współpracowały ostatnio przy Salt of the Earth.


Simone Roha (na schodach) pozdrawia zebranych gości - widzów pokazu

Sophie Hunter via Simone Rocha na IG fot. Darren Gerrish
 
Pokaz kolekcji Simone Roha wiosna/lato 2025 TU
 
Simone Rocha via X
  Kilka słów o pokazie TU

764. Uroczysta kolacja na cześć Naomi Campbell poświęcona modzie, sztuce i przyszłości

Moda? Jak by nie spojrzeć Naomi Campbell była pierwszą czarnoskórą modelką, która pojawiła się na okładce Vogue France w 1988 roku.

Sztuka? Czy moda jest sztuką? Chyba nie ma wątpliwości. A wystawa Naomi: in Fashion w brytyjskim Victoria and Albert Museum to potwierdza. Stanowi kronikę wspaniałej 40-letniej kariery urodzonej w Londynie w 22 maja 1970 roku gwiazdy wybiegów, która spędziła wczesne lata grając w teledyskach dla Boba Marleya i Culture Club, zanim została zauważona w Covent Garden w 1985 roku w wieku 15 lat przez agentkę modelek Beth Boldt.

Sophie, Naomi i Benedict

Tego wieczora podczas uroczystej kolacji 13 września 2024 roku Naomi Campbell udowadniała, że choć ma niezwykle bogatą przeszłość, a wspomniana wystawa odzwierciedla jej bogatą karierę, to ona rozpoczyna kolejną podróż w rzyszłość. Matka od niedawna, filantropka i supermodelka pragnie rozszerzyć swoją modową platformę charytatywną Emerge o kolejne miejsca - Indie, Katar i Brazylię. Emerge ma na celu zapewnienie kolenemu pokoleniu kreatywnych i utalentowanych biznesowo osób podstaw do osiągnięcia sukcesu. Naomi chce wprowadzać nowe praktyki zawodowe, programy pozaszkolne i inicjatywy uniwersyteckie skoncentrowane na kreatywnych i alternatywnych branżach, w tym edukacji ogólnej, modzie, technologii, sztuce, zrównoważonych innowacjach i rolnictwie. 

Gospodarzami wieczoru byli World of Interiors oraz Hamish Bowles i Naomi Campbell. Duet zgromadził uczestników ze świata filmu, tańca, mody i sztuki. (via Vogue, zdjęcia Marco Bahler)

Benedict  i Sophie rozmawiają z Hassanem Pierre


Hamish Bowles i Naomi

763. 6 i 7 września 2024 - premiera Salt of the Earth




Światowa premiera Salt of The Earth odbyła się w Wenecji - mieście na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych, które straciło już 85% swoich słonych bagien.

Jak informuje oficjalna strona projektu TU:

Salt of The Earth to instalacja performatywna i artystyczna refleksja nad tym, co to znaczy aktywnie świadczyć o naszym zagrożeniu klimatycznym. Poprzez niezwykłe przeobrażenie opowieści o Żonie Lota, Salt of The Earth bada jeden potężny akt braku zgody: protest kobiety wobec odwrócenia wzroku od zniszczenia jej świata. Osadzony wśród słonych bagien, Salt of The Earth jest listem miłosnym do słonych bagien całego świata.

Salt Marshes - na granicy lądu i morza znajduje się naturalny ekosystem, który wychwytuje do 30-50 razy więcej dwutlenku węgla niż lasy deszczowe.
Są one nazywane słonymi bagnami i występują w ponad 100 krajach na całym świecie. Rozwijają się w spokojnych środowiskach przybrzeżnych, gdzie drobne błoto gromadzi się w osłoniętych zatokach i ujściach rzek, tworząc unikalne siedlisko. Rośliny i zwierzęta odporne na sól dostosowały swoje strategie życiowe, aby prosperować dzięki czasowemu zalewaniu i kolonizować drobne, bogate w sól osady, które tworzą ten liminalny teren podmokły. Podczas odpływu na bagnach wypasane są gęsi i inne zwierzęta roślinożerne, pszczoły żerują i zapylają kwiaty bogate w nektar, a w miesiącach letnich, gdy pływy są niskie, ptaki gniazdują na wyżej położonych obszarach.  
Jednak to niezwykłe bogactwo naturalne jest zagrożone wyginięciem do 2100 r., co będzie miało katastrofalne skutki dla różnorodności biologicznej, ludzi i planety. 

Salt of The Earth ma na celu zjednoczenie ludzi i społeczności poprzez wspólne doświadczenie, aby podnieść globalną świadomość, aby wzmóc działania i gromadzić fundusze na rzecz wspierania tego niezwykłego zasobu naturalnego.

Opowieść jako aktywizm - jednym z najpilniejszych wyzwań naszego pokolenia jest to, w jaki sposób możemy stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, w którym żyjemy. Jak przekazać wiedzę naukową w sposób, który będzie miał emocjonalny wpływ i skłoni ludzi do działania?
Przyjmując słone bagna jako studium przypadku, poprzez unikalne multidyscyplinarne podejście, staramy się sprawić, by kryzys klimatyczny rezonował osobiście i zbiorowo oraz wspierał poczucie wspólnej odpowiedzialności za podejmowanie działań zapobiegawczych.  
U podstaw tej pracy leży przekonanie, że opowiadanie historii jest potężną siłą pobudzającą i inspirującą do zmian. 

Twórcami przestawienia są:
Reżyseria: Sophie Hunter
Tekst: Megan Hunter
Choreografia: Imogen Knight
Muzyka: Isobel Waller-Bridge
Projekt dźwięku: Pete Rice
Kostiumy: Simone Rocha
Projekt produkcji: Samuel Wyer
Projekt oświetlenia: Jack Knowles
Wideo: Jack Phelan
Kierownik muzyczny: Rory Storm
Zespół: Rhianna Compton | Kate Higginbottom | Chihiro Kawasaki | Rakhee Sharma | Vanessa Vince-Pang
 
Oświadczenie Sophie:

 

Oto relacje tych, którzy wzięli udział w wydarzeniu:

Benedict dziękuje za zaangażowanie, zaprasza do udziału i włączenia się do działania podczas uroczystej kolacji z udziałem twórczyń i zaproszonych gości: 

 Fragmenty przedstawienia:

I zespół:

Benedict z zespołem:

Kostiumy autorstwa Simone Rochy:





762. Wenecja - wydarzenia w których wziął udział Benedict - raport

 
Premiera filmu "Wolfs" - "Samotne wilki" z Bradem Pittem i Georgem Clooney’em w rolach głównych:

i po premierze :)

oraz Aston Martin Vanquish Launch: Benedict debiutuje jako DJ:

(via Guia Zapponi na instagramie)
 
i pozuje z gwiazdami - jak my wszyscy :)
 





761. Miu Miu Women's Tales powraca na Festiwal Filmowy w Wenecji

Kolejna edycja Miu Miu Women's Tales powróciła na Festiwal Filmowy w Wenecji, a jednym z uczestników był Benedict. Poza nim Joe Alwyn, Emma Corrin, Olivia Rodrigo, Rami Malek, Harris Dickinson, Louis Partridge, Kodi Smith-McPhee, Luca Guadagnino i inni (tu). Po pokazie najnowszego filmu krótkometrażowego „El Affaire Miu Miu” w reżyserii argentyńskiej reżyserki i producentki Laury Citarelli odbyło się spotkanie - rozmowa.

Założeniem Miu Miu jest wspieranie kobiet w filmie poprzez spotkania Miu Miu Women's Tales, w ramach których prezentowane są filmy krótkometrażowe reżyserek. Miu Miu zapewniając platformę dla różnorodnych głosów, wspiera kreatywną ekspresję i podkreśla unikalne perspektywy kobiecości, umożliwiając kobietom opowiadanie swoich historii poprzez sztukę filmową. 

Obejrzyjcie film „El Affaire Miu Miu”, będący częścią serii Miu Miu Women's Tales: 

fot. Claudio Lavenia/Getty Images

760. Benedict w Wenecji! - raport z dnia 31 sierpnia 2024

31 sierpnia 2024 r. do Wenecji przybył Benedict.

Poza wszystkim co będzie tam robił zapewne stanie u boku Sophie podczas premiery Salt of the Earth 6 września 2024. 




via x

759. Happy Publication Day od Benedicta dla Matta Haiga - raport z 31 sierpnia 2024

Urocze wideo z życzeniami
od Benedicta dla Matta Haiga
w związku z wydaniem jego książki „Życie niemożliwe” - "The Life Impossible":

Wideo nagrane jako selfie, więc dla poprawności odbioru poniżej odbicia lustrzane Benedicta:




758. Rozmowa z Sophie Hunter w The Guardian o "Salt of the Earth"

W artykule autorstwa Patricka Barkhama Sophie Hunter wyjaśnia, dlaczego postanowiła wykorzystać film, muzykę, kilka ton soli oraz nową wersję biblijnej żony Lota do wszczęcia alarmu w związku z o kryzysem słonych bagien na Ziemi: są cudami ekologii, ale szybko znikają.

Oto moje tłumaczenie artykułu:

Słone bagna, które w starych powieściach były niesamowitymi, opuszczonymi pustkowiami, dziś nadal postrzegane są jako płaskie, szare i niegościnne krajobrazy. Lasy deszczowe, łąki, oceany, a nawet torfowiska mają swoich rzeczników. Teraz Sophie Hunter chce przemawiać w obronie urzekających bagien pływowych. Twórczyni teatralna i reżyserka operowa ma nadzieję, że jej nowa instalacja performatywna sprawi, że będziemy bardziej dbać o tych strażników wybrzeża, nieustająco pochłaniających dwutlenek węgla. 

Słone bagna nie przyciągają uwagi, być może dlatego, że na tych połaciach trawy i potoku niewiele się dzieje. „A potem znika dwa razy dziennie, co jest niezwykłe” - mówi Hunter, siedząc kilometry od jakiegokolwiek bagna w pubie w północnym Londynie, wyraźnie odświeżona po powrocie z tradycyjnych rodzinnych wakacji, podczas których pływała, żeglowała i delektowała się słonymi bagnami w miejscu, którego nie chce ujawniać, z mężem Benedictem Cumberbatchem i ich trzema synami. „Słone bagna to ostatnie dzikie miejsca w Wielkiej Brytanii. Te liminalne przestrzenie międzypływowe były często kojarzone z wyrzutkami, ludźmi żyjącymi na obrzeżach społeczeństwa. Jak możemy zmienić nasze postrzeganie, aby uświadomić sobie, jak wielką wartość mają na tak wielu poziomach?”

Hunter na nowo wyobraża sobie historię wyrzutka - biblijną postać żony Lota, która została zamieniona w słup soli za to, że odważyła się spojrzeć wstecz na ojczyznę, z której została zmuszona do ucieczki - w nowej instalacji performatywnej Salt of the Earth, która stanowi naglący apel o ratowanie słonych bagien. Każdy ich kilometr kwadratowy w rzeczywistości pochłania i magazynuje znacznie więcej dwutlenku węgla niż ten sam obszar lasu, a także zapewnia naturalną ochronę przeciwpowodziową i różnorodne biologicznie ostoje dla zagrożonych gatunków. Jednak ponad połowa słonych bagien na naszej planecie została już zdegradowana lub zniszczona. Każdego roku tracimy ich coraz więcej z powodu rozwoju, podnoszących się mórz i, jak na ironię, stworzonych przez człowieka zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Sophie Hunter (fot. Jaap Buitendijk via the Guardian)

Składniki instalacji Salt of the Earth, która będzie miała swoją premierę w dawnym magazynie soli w Wenecji, zbiegając się w czasie z 81. międzynarodowym festiwalem filmowym w Wenecji, są z pewnością intrygujące. Widzowie wkroczą w krajobraz soli - ton soli. Tutaj monolog wygłasza żona Lota (w tej roli Olwen Fouéré), której Hunter nadaje imię Erith i nowe zadanie. Zdeterminowana, by dawać świadectwo bagnom, które kocha, mówi Hunter, „decyduje się patrzeć, zostać, zwracać uwagę, zamiast odejść, zapomnieć i iść dalej. To jest sedno tego utworu - potencjalne poświęcenie w tym akcie”.

Monolog został napisany przez powieściopisarkę Megan Hunter (szwagierkę Sophie), po którym następuje film do instalacji i chóralny punkt kulminacyjny skomponowany przez Isobel Waller-Bridge. 45-minutowa instalacja prowokuje pytanie „co to znaczy dawać świadectwo? Zwracać uwagę?” - mówi Hunter. „Jest to absolutnie niezbędne dla ratowania środowiska. Jak powiedziała poetka Mary Oliver: „Uwaga jest początkiem oddania”. Zwróć uwagę, połącz się, a wtedy pojawi się coś, o co będziesz chciał walczyć”.

Zainteresowanie Hunter słonymi bagnami ma swoje korzenie w wakacjach spędzonych w dzieciństwie nad ujściami rzek na wyspie Wight, gdzie wychowało się sześć pokoleń rodziny jej matki. Kiedy odwiedziła Wenecję, aby zbadać możliwość stworzenia utworu ekologicznego, przyciągnęła ją część, którą większość turystów pomija: rozległa laguna otaczająca starożytne miasto. Laguna jest największym terenem podmokłym w basenie Morza Śródziemnego, ale ponad trzy czwarte słonych bagien zostało zniszczonych w ciągu ostatniego stulecia, głównie z powodu rozwoju. Cała laguna, w tym Wenecja, jest coraz bardziej zagrożona przez podnoszące się morza i rosnące sztormy spowodowane kryzysem klimatycznym.

Sophie, która biegle włada językiem włoskim (pozostałość po studiach językowych na Oksfordzie), została oprowadzona po lagunie przez Andreę D'Alpaosa, czołowego eksperta w dziedzinie ekologii weneckich słonych bagien. „Zabrał mnie na wycieczkę przez bagna na tę łódź z otwartym dachem w bardzo zimny styczniowy poranek. Godzinna podróż.  Po drodze przekazywał mi informacje na ich temat, a skumulowany efekt tych anegdot i przebywania na bagnach sprawił, że pozornie nie wyróżniające się kępki trawy - ponieważ był styczeń, nie kwitły żadne kwiaty - poczuły się jak najcenniejszy, święty ekosystem”.

Zróżnicowana kariera twórcza Hunter, obejmująca teatr eksperymentalny, produkcje operowe i francuskojęzyczny album, jest coraz bardziej nasycona ekologią - choć obecnie pracuje również nad operą o 16 zakonnicach straconych podczas rewolucji francuskiej. Wyprodukowała film na podstawie dystopijnej powieści klimatycznej Megan Hunter The End We Start From, z udziałem Jodie Comer i Cumberbatcha, który ukazał się w tym roku.

Sophie Hunter i Andrea D’Alpaos (fot. Ellen Pearson via the Guardian)


Wyzwaniem związanym z kryzysem klimatycznym, mówi Hunter, jest to, że „model deficytu wiedzy - idea, że biorąc pod uwagę fakty, będziemy działać” nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Hunter i jej współpracownicy-naukowcy pracujący nad Salt of the Earth desperacko poszukują artystycznych interwencji motywujących do działania.  Potrzebujemy opowieści, aby pomóc ludziom połączyć się ze światem przyrody. Możemy rozważać odległe dane naukowe - rosnące emisje dwutlenku węgla, rosnące średnie globalne temperatury lub morza - ile tylko chcemy, ale tak naprawdę musimy doświadczyć, jak kryzys zmienia ludzkie życie. „Dobra opowieść łączy ludzi i tworzy empatię” - mówi. „Tylko wtedy, gdy angażujesz się w emocje, możesz przejść do czegoś aktywnego”.

Czy fikcje związane z kryzysem klimatycznym mogą stać się bezczelne, ponieważ dajemy konkretny przekaz? „Bezmyślne wbijanie w głowę zdecydowanie nikomu nie pomoże, więc nie zamierzam tego popierać. Nie uważam, że cała sztuka powinna angażować się w kryzys klimatyczny, ale zdecydowanie opowiadam się za potencjałem i siłą opowiadania historii, które mogą współpracować z nauką, aby inspirować do działania. To bardzo potężne narzędzie”.

Sceptycy mogą postrzegać wielkie instalacje w Wenecji jako emisję dwutlenku węgla i pobłażliwość klasy średniej. „Oczywiście należy przeanalizować zainwestowane w nie pieniądze”, mówi Hunter o projekcie. „Zadano pytanie: „Dlaczego nie przeznaczysz tych środków na odbudowę słonych bagien?”. Ale naukowcy mówią: „Potrzebujemy, abyś był rzecznikiem, aby skłonić ludzi do nawiązania tego połączenia”.” Hunter mówi, że „nieustannie analizuje” kwestię emisji, kompensując, ale także starając się być „jak najbardziej ujemną pod względem emisji dwutlenku węgla”. Sól zostanie poddana recyklingowi; kostiumy są „archiwalne”. „Przeszłam przez to, badając greenwashing i to nie jest to” - mówi stanowczo.

Krytyka artystycznych apeli o ratowanie słonych bagien jako najnowszej krucjaty luvvie (po lasach deszczowych, ratowaniu wielorybów itp.) jest po prostu stratą energii, argumentuje Hunter. „Uznaję przywileje, ale to coś więcej. Wezmę platformę i wykorzystam ją, jeśli rzeczywiście coś zmieni. Jeśli słone bagna zostaną docenione, tak jak mam nadzieję, że zostaną, przyniesie to wymierne rezultaty i wpłynie na źródła utrzymania ludzi”.

Trzy czwarte zniknęło ... widok laguny weneckiej z lotu ptaka (fot. Roberto Salomone the Guardian)

Hunter ma nadzieję, że wymierne rezultaty przyniesie współpraca z lokalnymi aktywistami w Wenecji, w tym We Are Here Venice, która zapewnia edukację na temat znaczenia słonych bagien, oraz The Tidal Garden, kolektyw badawczy współpracujący z szefami kuchni, naukowcami i rolnikami w celu opracowania nowych sposobów produkcji żywności przyjaznej dla słonych bagien w lagunie. „Podeszliśmy do tego utworu, mając na uwadze kryteria „co robimy dla społeczności, tworząc go?”” - mówi Hunter; spektakl finansuje nawet doktorat na temat słonych bagien na Uniwersytecie w Padwie. Mimo, że występ pokazywany będzie tylko trzy dni, Hunter planuje globalne tournée instalacji do miejsc położonych w pobliżu słonych bagien na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, a także nawiązanie współpracy z innymi lokalnymi organizacjami charytatywnymi.

Tak jak Salt of the Earth stawia bohaterki w centrum zmiany naszych relacji z pomijanymi słonymi bagnami, tak Hunter była szczególnie zainspirowana kobietami-naukowcami i ekologami: Rachel Carson, autorka przełomowej książki „Silent Spring”, amerykańska biolog morska Sylvia Earle oraz południowoamerykańska aktywistka rdzennej ludności Nemonte Nenquimo, której książkę właśnie czyta.

Najwyraźniej jej doświadczenie jako matki było również kształtujące. Jednym z kolejnych projektów Hunter jest serial telewizyjny o życiu Margaret Wise Brown, amerykańskiej autorki klasyków dla dzieci Goodnight Moon i The Runaway Bunny, które Hunter czytała swoim chłopcom. Wise Brown była radykalną członkinią ruchu „tu i teraz” w literaturze i edukacji dla dzieci, która kładła nacisk na poszukiwanie cudów w codzienności i „branie wskazówek od dzieci, zamiast narzucania im całej tej struktury”, jak to ujęła Sophie Hunter. „Istnieje ostry kontrast między tym, z czym mamy dziś do czynienia - kryzysem dzieciństwa, atomizacją i rozłączeniem oraz wszystkim, co pojawia się w mediach społecznościowych i małych dzieciach - a tym pilnym przesłaniem z lat 40. i 50. dotyczącym więzi z dzieckiem, więzi ze sobą nawzajem”.

Hunter często wraca do Rachel Carson, która kiedyś napisała, że gdyby mogła dać każdemu noworodkowi jeden prezent, byłoby to „poczucie zachwytu tak niezniszczalne, że trwałoby przez całe życie”. Ostatecznie Hunter chce tworzyć dzieła, które pomogą ludziom na nowo odkryć świat przyrody, co jest z natury wspaniałe i optymistyczne. „Ta idea angażowania się w związek ze światem przyrody od samego początku” - mówi - »to nasza nadzieja«.

Salt of the Earth - Sól ziemi będzie mieć swoją premierę w Wenecji 6 września.