458. Premiera filmu Ironbark - 24 stycznia 2020

Premiera filmu Ironbark podczas Sundance Film Festival miała miejsce 24 stycznia.
Wśród gości biorących udział w wydarzeniu byli n. in.
Dominic Cooke (reżyser)
Rachel Brosnahan (Emily Donovan, agrntka CIA)
Merab Ninidze (Oleg Pieńkowski)
Adam Ackland (producent SunnyMarch) 
Ben Browning (produkcja FilmNations)
(stąd)


Na zdjęciu Rory Aitken, Ben Pugh, Adam Ackland, Tom O'Connor, Merab Ninidze, Rachel Brosnahan, Dominic Cooke oraz Ben Browning podczas premiery "Ironbark" w czasie Sundance Film Festival w Eccles Center Theatre, Park City, Utah.

Benedict Cumberbatch nie mógł być podczas premiery, ponieważ jest właśnie w Nowej Zelandii i kręci film The Power of the Dog w reżyserii Jane Campion.
Wielką sprawił niespodziankę widzom zgromadzonym na sali kinowej ponieważ przygotował wiadomość wideo wyemitowaną z okazji tego uroczystego pokazu.
Film via Ramin Setoodeh:

Oto, co Benedict (z fryzurą Phila Burbanka z filmu nad którym teraz pracuje) powiedział: 

Cześć!
Jest mi niezmiernie przykro, że nie mogę być z Wami, i to nie tylko z powodu, że lubię snowboard i wspaniałe filmy, jak prawdopodobnie większość w tym mieście w tej chwili, i zawsze chciałem pojechać do Sundance, mówię poważnie. To kolebka świetnych filmów i wspaniały, inspirujący festiwal dla całej filmowej kultury. Na prawdę żałuję, że nie jestem tam choćby jako widz. Szczególnie w tym przypadku, ponieważ mam film, w którym zagrałem i pomagałem w jego produkcji, a który ma właśnie swoją premierę w Sundance. Więc mam nadzieję, że Ironbark się Wam spodoba. Chciałbym, żebyście wiedzieli, że myślami jestem z Wami. Jestem teraz po drugiej stronie świata, kręcę z Jane Campion w Nowej Zelandii zdjęcia do The Power of the Dog. To całkiem niezła wymówka, nie żebym tej wymówki potrzebował, bo chciałbym być z Wami całym sercem, ale mam powody, o których wspomniałem,. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację filmu, Benowi Pugh i Adamowi Acklandowi, Benowi i Glenowi z FilmNation oraz oczywiście naszemu nieustraszonemu liderowi Dominicowi Cooke'owi. Mam nadzieję, że film będzie się Wam podobał. Powodzenia, do zobaczenia, może za rok! Pa, pa!

Hello!
I’m extremely sorry not to be with you, not least because I like snowboarding and great films and probably everybody at that town at the moment and I’ve always wanted to go to Sundance, in all seriousness. It’s the bassinet of great films and a fantastic festival and a inspiring one for the film culture in general. I really wish I was there just as an audience member. But not least in this instance because I have a film I’m in and have helped produce that is premiering in Sundance. So, I really hope you enjoy Ironbark. Know that my thoughts are with you. I’m at the other side of the world shooting The Power of the Dog with Jane Campion in New Zealand. That’s a pretty good excuse, not that I need one because I’d be there in a heartbeat for the reasons I mentioned. Many thanks to everyone involved in making the film, to Ben Pugh and Adam Ackland, to Ben and Glen at FilmNation and, of course, our fearless leader Dominic Cooke. I hope you enjoy the film. Godspeed and see you next year, maybe! Bye, bye! 
(transkrypcja via BCC

457. Przed premierą Ironbark na Sundance Film Festival 2020

Przed premierą filmu Ironbark na Sundance Film Festival 2020 wiele się o tym filmie mówi.
Należy do grupy wymienianych jako najbardziej wyczekiwane, ekscytujące i są w kręgu zainteresowań dystrybutorów.

Oto fragment rozmowy Deadline z Benem Browningiem z FilmNation na temat filmu:

Deadline: Mama wrażenie, że wielu spodziewało się zobaczyć Ironbark na którymś z jesiennych festiwali w zeszłym roku... 
Browning: Nie zgłaszaliśmy go na żaden festiwal. 
Możliwe, że nie wszyscy wiedzą, ale mieliśmy w warunkach produkcji pewną zmianę. Jest taki fragment w filmie, kiedy Benedict Cumberbatch przechodzi poważną transformację ciała, co odbiło się mniej więcej trzy i pół miesiąca później i miało wpływ na harmonogram powstawania filmu.
Dążyliśmy do tego, aby był to klasyczny dramat, jak The Imitation Game (Gra tajemnic) i The King's Speech (Jak zostać królem). Osiągnięcie dokładnie tego i świadomość, gdzie zadebiutować, była dla nas naprawdę ważna. To prawda, że język filmu niekoniecznie jest taki, żeby myśleć o nim jako o filmie na Festiwal w Sundance, ale wydawało nam się, że ta premiera da filmowi przestrzeń do zaprezentowania się jako coś zupełnie innego. 
Deadline: Ile kilogramów zrzucił Benedict? Słyszeliśmy, że to było coś około 13 - 16 kilogramów. 
Browning: Nie pamiętam dokładnie, ale to była jedna z tych wielkich przemian aktorskich. Czujesz to i kiedy oglądasz film z publicznością, czujesz ich reakcję na to. Myślę, że bardzo skutecznie przekazuje, w prostych ujęciach, przez co przeszedł ten facet. Zaangażowanie Benedicta było ogromne. On naprawdę w to wszedł. 

fot. z planu filmu Ironbark via FilmNation Deadline

Deadline: Jak wydźwięk tego filmu ma się do filmu Tinker Tailor Soldier Spy (Szpieg)? Wydają się być zbliżone... 
Ben Browning: Nie uważam, że są podobne.
Oczywiście jest coś w świecie szpiegostwa z połowy XX wieku, co kojarzy się z czymś podobnym do Szpiega, czy języka Le Carré'a (autor książki "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg", na podstawie której nakręcono film). Podobnie jest z postaciami o nieodgadnionych pobudkach. To, co uważam, że wyróżnia Ironbark, to że jest to historia poprowadzona bardzo emocjonalnie, pokazująca charaktery dwóch mężczyzn, którzy poprzez współpracę ze sobą osiągają coś niesamowitego. To na prawdę jeden z tych filmów, które próbują angażować w klasyczne opowiadanie historii i myślę, że publiczność w to wchodzi.

456. Benedict Cumberbatch mówi na temat muzyki - maj 2018, plus trochę zdjęć

W maju 2018 Benedict Cumberbatch akuratnie występował na dużym ekranie jako Doktor Strange w Avengers: Infinity War i promował miniserial Patrick Melrose w amerykańskiej stacji Showtime.
Armando Gallo, dziennikarz i fotograf, zapytał go czy muzyka pomaga mu w jego niezwykłych kreacjach.
Oto, co odpowiedział aktor:
"Bardzo. To ciekawe pytanie. Wiesz, są pewne rzeczy, które trafiają w twoje ręce przypadkiem, szczęśliwym zrządzeniem. Pamiętam jeden konkretny moment podczas pracy nad Hamletem, kiedy po prostu nacisnąłem przypadkowo mojego iPoda i wróciłem do czasów, kiedy miałem 13 lat, kiedy to pierwszy raz myślałem o graniu w Hamlecie. Był taki niesamowity, emocjonalny utwór muzyczny: III Symfonia Henryka Góreckiego "Symfonia Pieśni żałosnych". W tym czasie pokazywali też film dokumentalny o tym niezwykłym polskim kompozytorze i włączyli do niego ten utwór łącząc ze zdjęciami z obozów koncentracyjnych II wojny światowej, ale także czystek etnicznych, które miały miejsce podczas I wojny światowej.
Ćwiczyłem Hamleta w tym czasie, kiedy mi się to przypomniało i powiązałem to z momentem, w którym Hamlet idzie na miejsce, gdzie jest za mało przestrzeni, aby pomieścić wszystkich zmarłych, wszystkie straty i cały horror wojny. To była tylko synteza, ale myślę, że jest to najlepszy sposób na opisanie tego. (Muzyka) połączyła wszystkie te luźne wątki w naprawdę potężny sposób, co uznałem za niezwykle pomocną rzecz, która pomogła mi wejść w ten stan, ten klimat, zanim podniosła się kurtyna - syna w żałobie, i było już dość późno, że naprawdę odkryłem tę muzykę. To był przypadek. Kompletnie przypadkowe odkrycie. To dar, kiedy uda ci się odkryć jakąś muzykę, która doprowadzi cię do stanu emocjonalnego lub da ci narzędzie, które pomoże ci je osiągnąć." stąd

Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” to utwór, który przyniósł Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu niespotykaną w świecie muzyki współczesnej popularność,
choć ta przyszła dopiero w kilkanaście lat po skomponowaniu dzieła. info

Dodatkowo zdjęcia wykonane przez Armando Gallo:
(głównie via Karin tu i tu):
2018 04 24 - Los Angeles - HFPA Junket ’ Patrick Melrose ’ and ’ Avengers Infinity War ’ by Armando Gallo

London - May Fair Hotel - ’ The Child In Time ’ Press Conference by Armando Gallo

oraz wcześniejsze zdjęcia Benedicta, z 2012 roku zrobione przez Armando Gallo (stąd)

2012 05 22 - Hollywood, California, U.S.







oraz jeszcze kilka z 2018 roku stąd

press conference for Patrick Melrose 24 04 2018



i stąd

Patrick Melrose’ Press Conference at the Four Seasons Hotel on April 24, 2018 in Beverly Hills, California




wszystkie zdjęcie autorstwa Armando Gallo.

455. Złote Globy i Benedict Cumberbatch

W nocy z 5 na 6 stycznia 2019 miała miejsce 77. ceremonia wręczenia Złotych Globów.
Najmocniejszy związek, jaki w tym roku miał Benedict z tą nagrodą
to film w reżyserii Sama Mendesa pt. 1917,
który uzyskał nominacje w trzech kategoriach:
- Najlepszy film dramatyczny
- Najlepszy reżyser - Sam Mendes oraz
- Najlepsza muzyka - Thomas Newman,
a w którym Benedict zagrał pułkownika MacKenziego. 
Współscenarzystka  Krysty Wilson-Cairns (razem z Samem Mendesem) wyjaśniała TU, dlaczego w filmie 1917 obsadzono Benedicta:
"Był jeden konkretny powód, który uczynił go idealnym do roli pułkownika MacKenzie'ego, człowieka, do którego Schofield i Blake próbują się dostać, aby powstrzymać zgubny atak na armię niemiecką. Chcieliśmy pokazać, że jeśli ktoś dostał się do pułkownika, czuł, że jest on w tym wszystkim absolutną siłą napędową. Dzięki temu mogliśmy osadzić scenę w rzeczywistości.
I Benedict dokonał tego."


Śmiało można powiedzieć, że film okazał się czarnym koniem wieczoru.
Ledwie wszedł do kin (premierowy pokaz 4 grudnia w ramach Royal Film Performance ™ and Charity Gala Screenings, premiera w kinach na świecie 25 grudnia), a już olśnił i zauroczył krytyków i dziennikarzy. Zresztą nie ma się co dziwić, bo kręcony był w trudnej technice jednego ujęcia (podobnie jak Birdman) z niezwykle utytułowaną ekipą:
operator zdjęć - Roger Deakins: zeszłoroczny oscar za Blade Runnera 2049 i wielokrotny nominowany, poza tym
kostiumy - Jacqueline Durran, laureatka oscara
scenografia - Dennis Gassner, laureat oscara
muzyka - Thomas Newman, wielokrotny nominowany
dźwięk - Scott Millan, 4 krotny laureat oscara
efekty specjalne, Dominic Tuohy, były nominowany
montaż, Lee Smith, laureat oscara.
Do tego doborowa obsada w rolach drugo- i nawet trzecioplanowych, bo poza Benedictem zagrali Colin Firth, Andrew Scott, Richard Madden oraz Mark Strong.
A więc ledwie pojawił się w kinach, a już został nominowany w ważnych kategoriach do Złotych Globów i na dodatek dwie zgarnął: dla Najlepszego filmu dramatycznego i Najlepszego reżysera.
Pozostaje czekać na nominacje do Oscarów a potem 10 lutego na ceremonię ogłaszania i wręczania nagród.

Tymczasem Benedict do Złotych Globów w kategorii Najlepszy aktor był nominowany trzykrotnie:
w 2013 roku za drugi sezon Sherlocka,
w 2015 roku za Alana Turinga w Grze tajemnic The Imitation Game,
oraz w zeszłym roku 2019 za Patricka Melrose. Jak na razie na nominacjach się skończyło.

Na uroczystości w 2015 roku Benedict pojawił się razem z Sophie:


Benedict na gali w 2013 roku: